facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
28. 6. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Znáte lidové pranostiky?


Znáte lidové pranostiky?

Když se vám narodí miminko, začnete najednou hledat v paměti stará říkadla a písničky. Mrňousové mají zpívání rádi, líbí se jim rytmické verše. Když malinko povyrostou, přidají se svýma droboučkýma ručičkama, za pár dalších měsíců už si pobrukují s vámi. Léto je na podobné zábavy ideální, proto můžete začít právě teď objevovat pranostiky. A schválně – vyplní se letos nebo ne?

Na svatého Jana, otevírá se létu brána. To bude asi pravda, protože tento den, 24. červen, má velmi blízko letnímu slunovratu, který nastává na naší polokouli obvykle 21. června. Jedná se o den, kdy má Slunce vůči rovníku největší deklinaci. Pro nás to znamená, že tento den je nejdelší v roce a noc zase nejkratší. Ačkoliv nám to tak nepřipadá, den se od tohoto okamžiku začne zase postupně krátit. Až do konce července nás ale čekají letní večery, kdy bude dlouho vidět.

Svatý Jan má vůbec v našem kalendáři velký význam, nebo mu jej alespoň naši předkové přisuzovali. Jan je nejen dosud nejoblíbenější české jméno, ale představuje také řadu světců a významných mužů v našich dějinách. Pro naše předky byl vždycky významný svátek svatého Jana Křtitele. Svátku svatého Jana předcházela kouzelná Svatojánská noc, v níž se dělo mnoho tajemných věcí. Naši předci věřili, že v tuto noc se otevírá země a vydává své poklady. Kapradí, které vykvetlo přesně o půlnoci, pomohlo svému držiteli k nalezení bohatství.

V lesích o svatojánské noci tančily bludičky a zaváděly zlé lidi do bažin. Lesní panny, divoženky, zase lákaly mladé muže k tanci, aby je utancovaly k smrti. Svobodná dívka, která chtěla vědět, za koho se provdá, natrhala v předvečer svátku sv. Jana devatero kvítí, vložila pod polštář a v noci se jí její vyvolený zjevil ve snu.

Červnové Miminko vám ale připravilo i řadu jiných informací a zábavy, kterou si můžete celý měsíc užívat. Cvičení s miminky, dobrůtky z ovoce a tvarohu, výroba dřevěných hraček a k tomu speciální letní příloha, kde vám poradíme, jak prožít s miminkem bezpečné a co nejhezčí léto. Tak ať se vám pěkně čte!


redakce

17. 5. 2016


Zpět na přehled článků


Léto je tu!

Červen je první letní měsíc, u nás to už ale hezky dlouho vypadá, jako by se změnil kalendář. Už duben byl extrémně teplý, květen navíc velice suchý. Letošní nástup horkého počasí byl sice trochu opožděný, zato ale opravdu masivní. Následkem toho přišla obrovská vlna pylové sezóny a už jsme u toho, co jsme pro vás do červnového čísla… Celý článek >>

Čeká nás Prague Candy Festival

Prague Candy Festival je unikátní akcí pro milovníky sladkostí ve všech podobách. Čokoláda, dorty, cupcakes, makronky, bonbóny, pralinky, muffiny, vegan a raw dezerty, cakepops, sušenky, horká čokoláda, dražované ovoce, ovocné džusy, lahodné nápoje, dobré víno, báječná káva a spoustu dalších dobrot – to vše na vás čeká na nejsladším… Celý článek >>

Kolik zábavných her najdou děti v jedné…

Jedna sada stavebnice LEGO® DUPLO® dětem asi stačit nebude, avšak i tak obsahuje nespočetné možnosti pro zábavu a tvořivé učení pomocí hry. Pojďme některé z nich objevit: **Nekonečná zábava** Hra se stavebnicemi DUPLO zabaví nejen děti, ale přináší skvělé a nezapomenutelné chvíle i dospělým. Tvořivá hra znamená, že začnete závodem… Celý článek >>