facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
26. 4. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Znáte lidové pranostiky?


Znáte lidové pranostiky?

Když se vám narodí miminko, začnete najednou hledat v paměti stará říkadla a písničky. Mrňousové mají zpívání rádi, líbí se jim rytmické verše. Když malinko povyrostou, přidají se svýma droboučkýma ručičkama, za pár dalších měsíců už si pobrukují s vámi. Léto je na podobné zábavy ideální, proto můžete začít právě teď objevovat pranostiky. A schválně – vyplní se letos nebo ne?

Na svatého Jana, otevírá se létu brána. To bude asi pravda, protože tento den, 24. červen, má velmi blízko letnímu slunovratu, který nastává na naší polokouli obvykle 21. června. Jedná se o den, kdy má Slunce vůči rovníku největší deklinaci. Pro nás to znamená, že tento den je nejdelší v roce a noc zase nejkratší. Ačkoliv nám to tak nepřipadá, den se od tohoto okamžiku začne zase postupně krátit. Až do konce července nás ale čekají letní večery, kdy bude dlouho vidět.

Svatý Jan má vůbec v našem kalendáři velký význam, nebo mu jej alespoň naši předkové přisuzovali. Jan je nejen dosud nejoblíbenější české jméno, ale představuje také řadu světců a významných mužů v našich dějinách. Pro naše předky byl vždycky významný svátek svatého Jana Křtitele. Svátku svatého Jana předcházela kouzelná Svatojánská noc, v níž se dělo mnoho tajemných věcí. Naši předci věřili, že v tuto noc se otevírá země a vydává své poklady. Kapradí, které vykvetlo přesně o půlnoci, pomohlo svému držiteli k nalezení bohatství.

V lesích o svatojánské noci tančily bludičky a zaváděly zlé lidi do bažin. Lesní panny, divoženky, zase lákaly mladé muže k tanci, aby je utancovaly k smrti. Svobodná dívka, která chtěla vědět, za koho se provdá, natrhala v předvečer svátku sv. Jana devatero kvítí, vložila pod polštář a v noci se jí její vyvolený zjevil ve snu.

Červnové Miminko vám ale připravilo i řadu jiných informací a zábavy, kterou si můžete celý měsíc užívat. Cvičení s miminky, dobrůtky z ovoce a tvarohu, výroba dřevěných hraček a k tomu speciální letní příloha, kde vám poradíme, jak prožít s miminkem bezpečné a co nejhezčí léto. Tak ať se vám pěkně čte!


redakce

17. 5. 2016


Zpět na přehled článků


Apríl, apríl

Víte, že aprílové žertíky mají mít svůj původ už v 16. století, a to jako původně íránský svátek? Alespoň se to dočtete na Wikipedii, kde se také píše, že k nám se žertování na 1. dubna dostalo v závěru 17. století podle písemné zmínky Bartoloměje Chrystellia z Prahy. Později bylo zvykem posílat známé a kamarády pro neexistující zboží… Celý článek >>

Soutěžte s Miminkem a vyhrajte kosmetiku Aviril

**Novorozenec má kůži tenčí a výrazně citlivější než dospělý. Je velmi jemná a náchylná k podráždění. Často se lehce loupe, má sklon k vysoušení a na podráždění reaguje zarudnutím. V prvních týdnech od narození je vhodné používat kosmetiku obezřetně a jen takovou, která je k tomu speciálně určená.** Zvláštní péči vyžaduje oblast… Celý článek >>

Soutěžte s Miminkem a vyhrajte kosmetiku Alpa…

**Batolecí věk je období od 1 do 3 let dítěte. Zatímco do jednoho roku je dítě spíše pasívní, během dalších měsíců si to pořádně vynahradí - začíná chodit a mluvit, rozeznává věci a blízké osoby. Lezení nahrazuje batolení a i když je stabilita zpočátku chabá, kuráž nechybí. Už nestačí se jen koukat, všechno je zapotřebí pořádně osahat… Celý článek >>