facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
26. 4. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Kdo se má v tom jídle vyznat?


Kdo se má v tom jídle vyznat?

O výživu se maminky nejmenších dětí již tradičně zajímají nejvíce. Články o přípravě prvních příkrmů patří v obsahu k nejvyhledáva­nějším, dotazů na toto téma jsou spousty. Není divu. V posledních několika letech prošly názory odborníků prudkým vývojem, který někdy nestíhala popsat ani média. Před deseti lety se maminky snažily oddálit podávání lepku co nejvíc, dnes by s ním měly dětský žaludek seznámit v přesně stanoveném termínu, ani brzy, ani pozdě. A není to jediná změna.

Navíc pohled na stravování se mění i v „dospěláckém“ světě. Mánie superpotravin je v plném proudu, raw strava je současným hitem a bezlepkový život vyhledávají i lidé, kterým lepek v obilovinách nečiní sebemenší potíže při zažívání. Většina si obvykle zachová zdravý rozum a k výživě přistupuje s chladnou hlavou, přesto se ovlivňování za všech stran nevyhneme.

Jednou horujeme pro rostlinné tuky, abychom je zanedlouho zatracovali, z vajec jíme jen bílek, ačkoliv žloutek má pro naše zdraví stejný, ba nejspíš větší význam. Bojíme se cholesterolu a přitom se cpeme sladkostmi a zaděláváme si na jiné zdravotní komplikace. Vyhýbáme se tmavému masu a jíme raději mnohem nezdravější uzeniny. Okolí na nás zkrátka působí, ať se nám to líbí nebo ne.

Naše děti ovšem nemají stejnou možnost jako my, dospělí. O jejich výživě rozhodujeme sami, a když končí období výlučného kojení, začínáme ovlivňovat jejich zdraví, a to až z osmdesáti procent, jak zjistila vědecká studie. Výživě se sice věnujeme v časopisu Miminko každý měsíc, tentokrát jsme se ale rozhodli popsat hlavní zásady jasně, stručně a přehledně. Speciál o výživě od narození až do předškolního věku není kuchařkou ani vědeckým pojednáním a možná neodpoví na každou vaši otázku. Měl by vám ale pomoci vyznat se v hlavních zásadách pro vhodnou výživu vašich potomků.

Pokud ovšem chcete vědět víc, máme pro vás dobrou zprávu. Druhý díl oblíbených speciálů, Výživa batolat 1 – 3 roky, vychází znovu na začátku září a bude pro rodiče zcela zdarma. Dostanete ho buď u svého pediatra, nebo si jej stáhnete v elektronické formě z webu časopisu Miminko.


redakce

16. 8. 2016


Zpět na přehled článků


Apríl, apríl

Víte, že aprílové žertíky mají mít svůj původ už v 16. století, a to jako původně íránský svátek? Alespoň se to dočtete na Wikipedii, kde se také píše, že k nám se žertování na 1. dubna dostalo v závěru 17. století podle písemné zmínky Bartoloměje Chrystellia z Prahy. Později bylo zvykem posílat známé a kamarády pro neexistující zboží… Celý článek >>

Soutěžte s Miminkem a vyhrajte kosmetiku Aviril

**Novorozenec má kůži tenčí a výrazně citlivější než dospělý. Je velmi jemná a náchylná k podráždění. Často se lehce loupe, má sklon k vysoušení a na podráždění reaguje zarudnutím. V prvních týdnech od narození je vhodné používat kosmetiku obezřetně a jen takovou, která je k tomu speciálně určená.** Zvláštní péči vyžaduje oblast… Celý článek >>

Soutěžte s Miminkem a vyhrajte kosmetiku Alpa…

**Batolecí věk je období od 1 do 3 let dítěte. Zatímco do jednoho roku je dítě spíše pasívní, během dalších měsíců si to pořádně vynahradí - začíná chodit a mluvit, rozeznává věci a blízké osoby. Lezení nahrazuje batolení a i když je stabilita zpočátku chabá, kuráž nechybí. Už nestačí se jen koukat, všechno je zapotřebí pořádně osahat… Celý článek >>