facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
28. 6. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Kdo se má v tom jídle vyznat?


Kdo se má v tom jídle vyznat?

O výživu se maminky nejmenších dětí již tradičně zajímají nejvíce. Články o přípravě prvních příkrmů patří v obsahu k nejvyhledáva­nějším, dotazů na toto téma jsou spousty. Není divu. V posledních několika letech prošly názory odborníků prudkým vývojem, který někdy nestíhala popsat ani média. Před deseti lety se maminky snažily oddálit podávání lepku co nejvíc, dnes by s ním měly dětský žaludek seznámit v přesně stanoveném termínu, ani brzy, ani pozdě. A není to jediná změna.

Navíc pohled na stravování se mění i v „dospěláckém“ světě. Mánie superpotravin je v plném proudu, raw strava je současným hitem a bezlepkový život vyhledávají i lidé, kterým lepek v obilovinách nečiní sebemenší potíže při zažívání. Většina si obvykle zachová zdravý rozum a k výživě přistupuje s chladnou hlavou, přesto se ovlivňování za všech stran nevyhneme.

Jednou horujeme pro rostlinné tuky, abychom je zanedlouho zatracovali, z vajec jíme jen bílek, ačkoliv žloutek má pro naše zdraví stejný, ba nejspíš větší význam. Bojíme se cholesterolu a přitom se cpeme sladkostmi a zaděláváme si na jiné zdravotní komplikace. Vyhýbáme se tmavému masu a jíme raději mnohem nezdravější uzeniny. Okolí na nás zkrátka působí, ať se nám to líbí nebo ne.

Naše děti ovšem nemají stejnou možnost jako my, dospělí. O jejich výživě rozhodujeme sami, a když končí období výlučného kojení, začínáme ovlivňovat jejich zdraví, a to až z osmdesáti procent, jak zjistila vědecká studie. Výživě se sice věnujeme v časopisu Miminko každý měsíc, tentokrát jsme se ale rozhodli popsat hlavní zásady jasně, stručně a přehledně. Speciál o výživě od narození až do předškolního věku není kuchařkou ani vědeckým pojednáním a možná neodpoví na každou vaši otázku. Měl by vám ale pomoci vyznat se v hlavních zásadách pro vhodnou výživu vašich potomků.

Pokud ovšem chcete vědět víc, máme pro vás dobrou zprávu. Druhý díl oblíbených speciálů, Výživa batolat 1 – 3 roky, vychází znovu na začátku září a bude pro rodiče zcela zdarma. Dostanete ho buď u svého pediatra, nebo si jej stáhnete v elektronické formě z webu časopisu Miminko.


redakce

16. 8. 2016


Zpět na přehled článků


Léto je tu!

Červen je první letní měsíc, u nás to už ale hezky dlouho vypadá, jako by se změnil kalendář. Už duben byl extrémně teplý, květen navíc velice suchý. Letošní nástup horkého počasí byl sice trochu opožděný, zato ale opravdu masivní. Následkem toho přišla obrovská vlna pylové sezóny a už jsme u toho, co jsme pro vás do červnového čísla… Celý článek >>

Čeká nás Prague Candy Festival

Prague Candy Festival je unikátní akcí pro milovníky sladkostí ve všech podobách. Čokoláda, dorty, cupcakes, makronky, bonbóny, pralinky, muffiny, vegan a raw dezerty, cakepops, sušenky, horká čokoláda, dražované ovoce, ovocné džusy, lahodné nápoje, dobré víno, báječná káva a spoustu dalších dobrot – to vše na vás čeká na nejsladším… Celý článek >>

Kolik zábavných her najdou děti v jedné…

Jedna sada stavebnice LEGO® DUPLO® dětem asi stačit nebude, avšak i tak obsahuje nespočetné možnosti pro zábavu a tvořivé učení pomocí hry. Pojďme některé z nich objevit: **Nekonečná zábava** Hra se stavebnicemi DUPLO zabaví nejen děti, ale přináší skvělé a nezapomenutelné chvíle i dospělým. Tvořivá hra znamená, že začnete závodem… Celý článek >>