facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
25. 1. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

I tátové si hrají s panenkami


I tátové si hrají s panenkami

Co si myslí čeští tatínkové o hrách s panenkami?

Jak plést copánky, jak si hrát s panenkami a jaké věci v domě mohou posloužit jako mikrofon popové hvězdy, to jsou jen některé z věcí, které podle nového výzkumu dobře znají tátové dcer.

Průzkum provedený v lednu 2017 mezi 500 českými tatínky a jejich dcerami odhaluje 20 nejčastějších aktivit, které si tátové malých holčiček bezpečně osvojili.

Jak nejlépe pohladit a pomazlit, jak jezdit na kolečkových bruslích, či jak důležité je umět věci barevně sladit, to vše má v žebříčku své místo. Otcové dcer také vědí, jak se dělá hvězda, jak se tančí a bruslí na ledě.

Umět zahnat noční můry a dát jí najevo, že je výjimečná, i tohle je na seznamu 20 nejčastějších aktivit a dovedností, které tátové dcer budou znát. Tátové dcer vědí, že je důležité bojovat proti stereotypům – a že i dívky rády hrají fotbal, baví je stavět bunkry a umí lézt po stromech.

Tátové umí skvěle malovat na obličej, zvládnou piruetu a nevadí jim, že se třpytky dostanou úplně všude. Nikdo neumí dostat žvýkačku z dlouhých vlasů líp než tátové!

Průzkum ukazuje, že 83 % českých tatínků považuje za důležité své dcery naučit, že být laskavá a statečná je důležitější, než být hezká a pokud jde o posilování sebevědomí, 61 % tatínků říká svým dcerám, že se ve svých životech mohou stát, čímkoliv budou chtít, od princezny po prezidentku.

Otcové pomáhají svým dcerám připravit se na budoucnost, 73 % si myslí, že sebedůvěra je pro jejich dcery jednou z nejdůležitějších životních schopností, které je mohou naučit, zatímco 77 % se snaží své dcery vést k praktickým dovednostem. Rozvoj představivosti je klíčový pro čtvrtinu otců, kteří věří, že hra s panenkami posiluje představivost jejich dcer.

75 % tatínků vnímá dobu strávenou hraním jako důležitou pro rozvoj sebeuvědomění a čas strávený ve vysněném světě jejich dcer vidí jako investici do jejich skutečného života – přičemž 64 % tatínků si přeje, aby mohli věnovat více času hrám se svými dcerami.

Nechat ji, ať se učí se ze svých chyb, seznámit ji s hodnotou peněz již v raném věku a povzbuzovat její statečnost, to vše patří mezi „životní lekce“, které se tátové pokoušejí předat svým holčičkám. Vědci zjistili, že pro 9 z 10 tatínků je nanejvýš důležité podporovat své dcery tak, aby se z nich staly silné mladé ženy.

Není to zdaleka vždy tak, že maminky holčičkám pletou culíčky a oblékají panenky a tatínci holčičky učí hrát fotbal a šplhat po stromech, ale každý člověk má trochu jiné postoje, zájmy i smysl pro humor a holčičky se učí této pestrosti díky tomu, že se zapojují oba rodiče. Tatínci mají navíc exkluzivní postavení v očích dcer, což popsal již Freud. Pokud se tatínek chápe pouze jako živitel a někdo, kdo má svůj vlastní program, případně upřednostňuje potomky mužského pohlaví co do společně stráveného času, dítě je o mnoho ochuzeno.

Psychologové potvrdili, že dívky, jež mají od útlého dětství milující, komunikativní a podpůrné vztahy se svými tatínky, ve svém pozdějším životě daleko méně trpí nedostatkem sebevědomí a sebeúcty. Když se na to podíváme z druhé strany, i tatínek, který díky hraní se svými dcerami pronikne trochu do ženského světa, si může rozšířit obzory, prohloubit emoční inteligenci a lépe chápat ženský svět, což může zužitkovat v manželství.

20 VĚCÍ, KTERÉ ČEŠTÍ TATÍNKOVÉ MAJÍCÍ DCERY VĚDÍ A UMĚJÍ

 1. Co je to pirueta
 2. Jaké věci v domě mohou posloužit jako mikrofon velké popové hvězdy
 3. Jak plést copánky
 4. Jak si hrát s panenkami
 5. Jak jezdit na kolečkových bruslích
 6. Jak bruslit na ledě
 7. Jak důležité je umět věci barevně sladit
 8. Jak nejlépe pohladit a pomazlit
 9. Jak říct jemně „ne“, když ho požádá, aby se s ní oženil
 10. Jak zahnat noční můru
 11. Jak jí dát najevo, že je výjimečná
 12. Jak s ní tančit, když stojí na jeho nohou
 13. Holky také hrají fotbal
 14. Třpytky se dostanou úplně všude
 15. I holky jsou rády špinavé
 16. I holky chtějí umět stavět bunkry a lézt po stromech
 17. Jak tancovat
 18. Jak namalovat obličej
 19. Jak udělat hvězdu
 20. Jak vytáhnout žvýkačku z dlouhých vlasů

Isabel Ferrer, marketingová ředitelka Barbie EMEA, která studii zaštítila, k tomu dodává: „Zapojením se do činností, jako je dělání hvězd, hraní a tancování, ukazují tátové svým dcerám, jak moc jim na nich záleží – a že všechno, co dělají, je důležité.“


redakce

1. 3. 2017


Zpět na přehled článků


Zamilovaný únor?

Den svatého Valentýna sice není tradičním českým svátkem, už u nás ale zdomácněl. Za měsíc lásky budeme asi i nadále považovat květen, a to nejen díky veršům Karla Hynka Máchy. Na jaře se totiž všechno probouzí, i partnerské vztahy. To se v chladném únoru tak moc čekat nedá, i když je už tento poslední zimní měsíc tak trochu předzvěstí… Celý článek >>

Jak se správně připravit na početí miminka

Když žena otěhotní, tak se nejčasteji setkáváme s větou, že by o sebe teď měla pečovat a kvalitně jíst, aby jí ani miminku nic nechybělo. Jenže podle online konference Miminko maminko, která za pár dní proběhne, je třeba se starat daleko dřív. Jelikož jsou pro početí miminka potřeba oba dva partneři, jak muž, tak žena, tak je nutné, aby… Celý článek >>

Na Nový rok o slepičí krok

Nevím, kolik krok slepice skutečně měří, a ani jestli to naši předkové někdy zjišťovali. Každopádně tato stará pranostika naznačuje, že den se po zimním slunovratu začíná prodlužovat, i když ne tak rychle, jak bychom si možná přáli. Někde jsem četla, že ten slepičí krok znamená něco kolem pěti minut, každopádně ale máme za sebou ty… Celý článek >>