Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
23. 2. 2023
Elektronická verze časopisu Miminko

Císařský řez na přání?


Císařský řez na přání?

Na toto jistě kontroverzní, leč často probírané téma, jsme hovořili se zkušeným porodníkem, MUDr. Zdeňkem Kestřánkem, přednostou gynekologicko-porodnického odd. plzeňské Mulačovy nemocnice.

Úvodem bychom měli uvést, že ukončení porodu sekcí pouze na přání rodičky, tedy bez jasných zdravotních indikací, není v rámci České republiky legalizováno. Přesto je ženami i jejich doprovodem poměrně často vyžadováno.

Proč vlastně v současné době stoupá tendence ke snaze vyžadovat ukončení porodu císařským řezem?

Těch důvodů je pochopitelně více a případ od případu se liší. Jednak díky stálému vývoji přístrojové techniky (jako velmi významné uveďme za všechny např. zavedení kardiotokografu – EKG měřící srdeční ozvy plodu v těle matky – do všech porodnic) lze podstatně lépe sledovat, jak se miminku daří. Přístroj zachycuje sebemenší odchylky spojené například s pohyby a polohou plodu. Jejich definitivní odlišení od skutečného selhávání placentárního prokrvení není snadné. To na jednu stranu vede k přirozenému procentuálnímu navýšení porodů ukončených sekcí ve prospěch zdraví novorozence. Na druhou stranu ovšem mohou maminky pod psychickým tlakem, který s sebou porod jako takový celkově přináší, a také když slyší určitou nepravidelnost rytmu srdečního u plodu, vyžadovat předčasné ukončení porodu i při sebemenším pocitu, že by snad něco nemuselo být v pořádku.Taková situace vždy vyžaduje maximálně citlivý přístup ze strany ošetřujícího personálu a důvěru ze strany matky. Dalším nejčastějším důvodem jsou samozřejmě obavy z bolesti, poranění hráze a fyzického vyčerpání.

Je tedy pro dnešní ženy porod fyzicky obtížnější než dříve?

Začněme možná trochu zeširoka. Současná společnost je celkově pohybově mnohem méně aktivní. Značná část z nás tráví několik hodin denně sedavým zaměstnáním, což je z hlediska síly pánevního dna a činnosti břišního lisu spíše handicap. S trochou nadsázky lze říci, že stejně jako se bez pravidelného tréninku nikdo nestane přes noc dobrým sportovcem, tak i pasivně založená žena (a takových rodiček bohužel přichází téměř polovina), byť v těhotenství poctivě navštěvovala kurz předporodní přípravy, má nakonec problém vyvinout potřebnou sílu a je též značně omezena schopnost zapojení břišního lisu.

Připomeňme si, které indikace porodníka jasně vedou k rozhodnutí o provedení sekce?

V prvé řadě je to samozřejmě jasné riziko poškození novorozence či ohrožení zdraví nebo života rodičky. Vzhledem k tomu, že funguje vzájemná úzká mezioborová propojenost, mohou být častým důvodem provedení císařského řezu také např. oční vady, kdy ženy nemohou vyvíjet přílišnou námahu jako takovou (v tomto případě tlačit), ortopedické problémy, konkrétně poruchy v oblasti pánve a kyčelních kloubů, vzácněji srdeční vady matky a nebezpečí selhání. Častým důvodem bývá též preeklampsie matky (tj. těhotenská nemoc projevující se vysokým krevním tlakem, bílkovinou v moči a otoky), dále vícečetná těhotenství a poloha plodu koncem pánevním.

Celý text článku najdete v Miminku č. 12/2007.

1. 12. 2007


Zpět na přehled článků


Vývoj páteře a její formování

Vývoj pohybového aparátu je velmi důležitý a u dítěte bedlivě sledujeme každý drobný pokrok. Kdy začne sedět, poprvé si stoupne, kdy udělá první krok. Později jak je šikovné a zdatné, jakou má fyzickou kondici. Základ toho všeho pokládáme v prvních letech života dítěte. Pohybový aparát člověka je tvořen kostrou, která se skládá z… Celý článek >>

Zimní radosti

Ačkoliv to brzy po Novém roce vypadalo, že vánoční obleva a silvestrovské vedro zmařily všechny zimní radovánky, poslední předpovědi zase slibují ochlazení a možná i nějaký sníh. Rodiče, kteří se s dětmi chystají na hory, ale míří i za jiným cílem. Dopřát dětem čerstvý vzduch, jehož si ve městech moc neužijí. Relaxace dýchacího systému… Celý článek >>

Novou hernu s rodinnou cukrárnou otevřelo Skibi v…

Kam s dětmi, když si chtějí pohrát s kamarády a venku prší nebo mrzne? V DBK v Praze na vás čeká novinka - herna s rodinnou cukrárnou, které tu otevřelo Skibi hned nad svou prodejnou v -1. patře. Herna je určena i pro nejmenší děti, které tu mohou rozvíjet své schopnosti u barevných stavebnic. Větší šikulové si zahrají na prodavače,… Celý článek >>