Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
20. 5. 2021
Elektronická verze časopisu Miminko

Zimní změny počasí mohou poškodit pleť


Zimní změny počasí mohou poškodit pleť

Každá z nás chce mít krásnou, čistou pleť, hladkou jako hedvábí a jemnou jako samet. Bohužel okolní prostředí dnes přirozeně krásné pleti nepřeje. V těhotenství máme velkou výhodu – kůže je více prokrvená a vypadá obvykle lépe. Hormonální změny však mohou ovlivnit stav naší pleti i negativním způsobem. Když se přidá nepříznivé zimní období s častým střídáním tepla a chladu a dalšími vlivy, které působí na pleť, může to být začátek problémů s pokožkou.

V zimě pleť více vysychá

Povrchová rohová vrstva kůže je tvořena šupinkami postupně odumírajících, zrohovatělých a odlupujících se buněk. Prostory mezi nimi jsou utěsněny důmyslným systémem lipidů a vody. Důležitou roli v tomto uspořádání mají ceramidy, dále cholesterol a mastné kyseliny.

Lipidy jsou buněčného původu. Kožní buňky neustále dorůstají od spodní zárodečné vrstvy a „putují“ směrem k povrchu. Přitom se mění a vylučují se z nich určité látky, které se metabolizují již vně buněk a stávají se z nich složky kožní bariéry. Tak dochází k regeneraci kůže a pravidelné obnově kožní bariéry.

V důsledku mnoha škodlivin, například suchého, ale i velmi vlhkého prostředí, chemikálií, ale i chorob (například atopické dermatitidy) či psychického stresu může dojít k poruše kožní bariéry. Pak uniká voda, kůže se stává křehkou a zranitelnou, je prostupná pro vnější škodliviny. Výrazné zpomalení obnovy kožní bariéry (zejména syntézy ceramidů) je pozorováno u suché a stárnoucí kůže. Méně ceramidů se tvoří v zimě.

Pleti škodí teplotní změny

Časté přechody z vytopené místnosti do venkovního chladu, zejména pokud mrzne, mohou nejen vysušit pokožku, ale přispět ke vzniku červených žilek v obličeji. V zimě musíme pokožku dostatečně ošetřovat vhodným krémem, který ji ochrání před vysušením a podrážděním.

Celý text článku najdete v Miminku č. 1/2008.

1. 1. 2008


Zpět na přehled článků


Vstávej, už je ráno! Zpívají ptáčci!

Děti si dobře pamatují všechno, co jim řekneme. Dost často je to něco, co bychom sami rádi vzali zpět, zvlášť když nás něco vytočí a použijeme mimoděk nějaký jadrný výraz. Některé jejich hlášky vám ale dokážou zvednout náladu. Například obyčejné věty, kterými jsem byla obdařena zrovna včera odpoledne při čtení posledního článku do… Celý článek >>

Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu

**9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude k dispozici online, takže můžete chatovat, vybírat, nakupovat,… Celý článek >>

Bezkontaktní teploměr, užitečný pomocník nejen v…

**Časy, kdy jsme měřili teplotu pomocí rtuťových teploměrů nebo rychloběžek, už je dávno pryč. V dnešní době a nejen v souvislosti s chřipkovými onemocněními i s pandemií COVID-19 nám jde nejen o přesné zjištění teploty, ale především o rychlost. A tady elektronické digitální teploměry nezklamou.** Výsledek máte k dispozici během… Celý článek >>