Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
23. 2. 2023
Elektronická verze časopisu Miminko

Zimní změny počasí mohou poškodit pleť


Zimní změny počasí mohou poškodit pleť

Každá z nás chce mít krásnou, čistou pleť, hladkou jako hedvábí a jemnou jako samet. Bohužel okolní prostředí dnes přirozeně krásné pleti nepřeje. V těhotenství máme velkou výhodu – kůže je více prokrvená a vypadá obvykle lépe. Hormonální změny však mohou ovlivnit stav naší pleti i negativním způsobem. Když se přidá nepříznivé zimní období s častým střídáním tepla a chladu a dalšími vlivy, které působí na pleť, může to být začátek problémů s pokožkou.

V zimě pleť více vysychá

Povrchová rohová vrstva kůže je tvořena šupinkami postupně odumírajících, zrohovatělých a odlupujících se buněk. Prostory mezi nimi jsou utěsněny důmyslným systémem lipidů a vody. Důležitou roli v tomto uspořádání mají ceramidy, dále cholesterol a mastné kyseliny.

Lipidy jsou buněčného původu. Kožní buňky neustále dorůstají od spodní zárodečné vrstvy a „putují“ směrem k povrchu. Přitom se mění a vylučují se z nich určité látky, které se metabolizují již vně buněk a stávají se z nich složky kožní bariéry. Tak dochází k regeneraci kůže a pravidelné obnově kožní bariéry.

V důsledku mnoha škodlivin, například suchého, ale i velmi vlhkého prostředí, chemikálií, ale i chorob (například atopické dermatitidy) či psychického stresu může dojít k poruše kožní bariéry. Pak uniká voda, kůže se stává křehkou a zranitelnou, je prostupná pro vnější škodliviny. Výrazné zpomalení obnovy kožní bariéry (zejména syntézy ceramidů) je pozorováno u suché a stárnoucí kůže. Méně ceramidů se tvoří v zimě.

Pleti škodí teplotní změny

Časté přechody z vytopené místnosti do venkovního chladu, zejména pokud mrzne, mohou nejen vysušit pokožku, ale přispět ke vzniku červených žilek v obličeji. V zimě musíme pokožku dostatečně ošetřovat vhodným krémem, který ji ochrání před vysušením a podrážděním.

Celý text článku najdete v Miminku č. 1/2008.

1. 1. 2008


Zpět na přehled článků


Vývoj páteře a její formování

Vývoj pohybového aparátu je velmi důležitý a u dítěte bedlivě sledujeme každý drobný pokrok. Kdy začne sedět, poprvé si stoupne, kdy udělá první krok. Později jak je šikovné a zdatné, jakou má fyzickou kondici. Základ toho všeho pokládáme v prvních letech života dítěte. Pohybový aparát člověka je tvořen kostrou, která se skládá z… Celý článek >>

Zimní radosti

Ačkoliv to brzy po Novém roce vypadalo, že vánoční obleva a silvestrovské vedro zmařily všechny zimní radovánky, poslední předpovědi zase slibují ochlazení a možná i nějaký sníh. Rodiče, kteří se s dětmi chystají na hory, ale míří i za jiným cílem. Dopřát dětem čerstvý vzduch, jehož si ve městech moc neužijí. Relaxace dýchacího systému… Celý článek >>

Novou hernu s rodinnou cukrárnou otevřelo Skibi v…

Kam s dětmi, když si chtějí pohrát s kamarády a venku prší nebo mrzne? V DBK v Praze na vás čeká novinka - herna s rodinnou cukrárnou, které tu otevřelo Skibi hned nad svou prodejnou v -1. patře. Herna je určena i pro nejmenší děti, které tu mohou rozvíjet své schopnosti u barevných stavebnic. Větší šikulové si zahrají na prodavače,… Celý článek >>