Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Bolesti při porodu – mají nějaký smysl?


Bolesti při porodu – mají nějaký smysl?

Bolest je vůbec nejintenzivnější prožitek. A to nejen pro trpící, nýbrž i pro ty, kteří jim stojí nablízku v roli pečovatelů a snaží se pomoci. Za normálních okolností děláme všechno proto, abychom bolest zmírnili nebo odstranili. Jaký postoj ale zaujmout k bolestem porodním? Je správné je pomocí lékařských vymožeností eliminovat? Neskrývají nějaký hlubší význam? A jak se dají co nejlépe zvládnout?

Od fatálních postojů k vítězství nad přírodou

Porodní bolesti představují mezi ostatním tělesným utrpením naprostou výjimku. Zatímco v jiných případech svědčí bolest vždy o patologii, u porodu jde v konečném vyznění o pozitivní tvůrčí sílu. Vždyť každá další kontrakce přibližuje okamžik zázraku zrození nového člověka.

Zhruba do poloviny 19. století se porodní bolesti braly jako fakt. Příliš snadné porody, při nichž ženy patřičně netrpěly, bývaly dokonce označovány jako podezřelé. Panovaly domněnky, že lehko rodí jen čarodějnice a že bezbolestné porody narušují mateřskou lásku.

Jako jeden z prvních historicky známých případů medicínského odstranění porodních bolestí bývá uváděn sedmý porod britské královny Viktorie. V dubnu 1853 přivedla svého syna Leopolda na svět v anestezii vyvolané podáním chloroformu. Královně se bezbolestný porod zalíbil a začala jej propagovat. Při své autoritě odstartovala jednu z nejzásadnějších proměn v porodnické péči.

Příležitost pro zvýšení ženského potenciálu

Když se dnes řekne „porodní bolesti“, většina lidí si představí pouze utrpení. Mnoha ženám se vybaví také strach a osamělost, které prožívaly, když byly během první doby porodní ponechány o samotě a bez podpory. Vnímání bolestivosti kontrakcí tak souvisí s našimi vnitřními postoji a s našimi zkušenostmi.

V současné době jsme ve vyspělých západních společnostech dospěli tak daleko, že dostupnější je porod v epidurálu nebo dokonce elektivní císařský řez než porod zcela přirozený, do kterého z vnějšku není zasahováno. To ovšem nezůstává bez následků: „Krize porodního procesu, ztělesněná překonáváním bolestivých kontrakcí, nabízí ženám jedinečnou šanci projít silným existenciálním zážitkem a díky němu odhalit nový rozměr své vnitřní síly,“ připomíná německá porodní asistentka Katja Baumgarten. „Medicínsky neovlivňovaný porod představuje zdroj životodárné energie, jež ženě umožňuje získat docela nový, pozitivnější, vztah k sobě samé. Zasahování do spontánního porodního procesu může vést naopak k tomu, že rodička z aktivní role zcela vypadne a následně se – někdy vědomě, jindy podvědomě – trápí pocitem, že jí byl porod odcizen a vrcholná zkušenost ženského života zůstala odepřena.“

Celý text článku najdete v Miminku č. 11/2008.

1. 11. 2008


Zpět na přehled článků


Vývoj miminka: Dovednosti a bezpečnost po půl…

Kteří rodiče by se netěšili, až miminko začne více vnímat svět a zdokonalovat své pohyby. Nejdřív se otočí z bříška na záda a zpět, vzepře se na loktech a snaží se lézt, sedět, vstát… Jak mu v této době zajistit bezpečné a motivující prostředí? V postýlce ještě stráví kromě noci i část dne, protože zpravidla ještě spí po snídani a po… Celý článek >>

Jarní krása: péče o tělo - vyzkoušejte peeling,…

Upravená tvář a zdravá pleť obličeje je vizitka, kterou vidí každý na první pohled. Teplejší dny ale odhalí ruce i nohy, na nichž chceme mít nejen pěkně vyrýsované svaly, ale také hladkou a vláčnou pokožku, která má pěknou barvu a působí mladě a rozjasněně. ==**Peeling odstraní zhrublou kůži** Během zimy i na začátku jara se naše… Celý článek >>

Jarní krása: Čištění, peeling, pleťová maska -…

Hloubková péče o pleť zahrnuje systematický přístup k ošetření pleti. Základem je odstranění nečistot, exfoliace a aplikace speciálních masek, což přináší pleti viditelné benefity v podobě zářivé a šťavnaté pleti. ==**Čištění: Základní kámen každé péče o pleť** Čištění pleti je prvním krokem k dosažení zdravé a… Celý článek >>