Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Chcete si přivydělat na mateřské?


Chcete si přivydělat na mateřské?

Možnost být s dítětem doma na mateřské či rodičovské dovolené je k nezaplacení. Můžete s ním prožít jedno z nejdůležitějších životních období, kdy zcela jistě potřebuje maminčinu náruč, pocit bezpečí a jistoty. Jenže nemalé procento rodin se právě v těchto letech potýká s nedostatkem financí.

Žena sice pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, nicméně tyto dávky obvykle nepokryjí její předchozí mzdu, obzvláště pokud se rozhodne zůstat doma tři až čtyři roky. Úkol finančně zabezpečit rodinu zůstává na muži, který tuto tíhu ne vždy unese. A tak si maminky hledají přivýdělek…

V jiných zemích je nabídka práce pro tyto ženy daleko širší, než u nás. Naše maminky však stěží naleznou přivýdělek z domu nebo jen na částečný úvazek. Pracovní trh se musí ještě hodně polepšit.

Žena na mateřské dovolené

Po dobu mateřské dovolené pobíráte peněžitou pomoc v mateřství, a jestliže si chcete přivydělat, musíte znát jistá pravidla, abyste o tento státní příspěvek nepřišla. Nastoupit zpět do práce můžete až po ukončeném šestinedělí.

Pokud se rozhodnete přivydělat si u svého původního zaměstnavatele, pracovní smlouva musí být jiná, než ta, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Jestliže však budete pracovat na stejnou smlouvu, za odpracované dny výše uvedený příspěvek nedostanete. Přivýdělek na mateřské dovolené by měl představovat odlišnou pracovní smlouvu a jinou činnost. Místo pracovní smlouvy můžete zvolit třeba hojně používanou „dohodu o provedení práce“ nebo méně známou „dohodu o pracovní činnosti“. Ale pozor – vykonávaná práce musí být jiná, než ta, kterou jste dělala před nástupem na mateřskou.

Jiná situace nastává, rozhodnete-li se pracovat pro někoho jiného. Jestliže vám k tomu dá původní zaměstnavatel písemný souhlas, můžete vykonávat tutéž práci jako před nástupem na MD. O svolení nemusíte žádat, jste-li vědecký, pedagogický, umělecký, publicistický či literární pracovník.

Celý text poradny najdete v Miminku č. 11/2014.


Silvie Makovská Menoušková

13. 10. 2014


Zpět na přehled článků


Jak probíhá vývoj chůze?

Od prvních pokusů o lezení po čtyřech je cesta ke zdravému chození a běhání poměrně složitá. Batole musí nacvičit vzpřímení do stoje, zkoordinovat pohyb obou nohou, udržet rovnováhu... Zvládnout jistou chůzi není pro dítě jednoduché, zpravidla se mu to ale dříve či později podaří i bez speciálního nácviku. Pár samostatných krůčků dítě… Celý článek >>

Obezitou trpí každý pátý Čech. Velký význam mají…

Nadváha a obezita mohou mít negativní dopady na naše zdraví, komplikují některá onemocnění. Podle dat Eurostatu má 60 procent Čechů vyšší než normální tělesnou hmotnost. A obezita se týká i dětí. ==**Co říkají data** Sečteme-li Čechy s nadváhou (BMI větší než 25), preobezitou (BMI 25 až 30) a obezitou (BMI větší než 30), vyjde nám,… Celý článek >>

Jarní krása: Čištění, hydratace, výživa a…

Prvním krokem k jarnímu osvěžení pleti by mělo být důkladné čištění. Je třeba zvolit vhodné přípravky, které sice účinně fungují, ale zároveň pleť nepodráždí. Měla by následovat dostatečná hydratace a pak také dobře vybraná kosmetika, která pomůže ochránit pokožku před slunečními paprsky. ==**Důkladné odlíčení nezabere víc než deset… Celý článek >>