Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
25. 8. 2022
Elektronická verze časopisu Miminko

Začíná podzim


Začíná podzim

Ještě minulý úvodník jsem psala v nesnesitelném horku a s pocitem, že vlna veder snad nikdy neskončí. Dnes se teploty sotva šplhají ke dvacítce, ráno a večer je ve vzduchu cítit mlha a vůně zetlelého listí.

Uvědomuji si, že teprve na mateřské jsem naplno pocítila střídání ročních dob. Dřív jsem byla v práci od rána do večera a změnu počasí pozorovala přes okno zasklené budovy. Až když jsem zůstala doma, začalo mi docházet, že změna léta v podzim je vlastně hrozně intenzivní a není vůbec závislá na tom, kolik máme povinností a jestli se nám to líbí nebo ne.

Každé roční období má své kouzlo, a na každém najdeme něco, čeho bychom se klidně zřekli. Podzimní plískanice nám jistě neučarují, ale když začne padat zlatavé listí prozářené nízkým sluncem, má to své neodolatelné kouzlo. Je spojené s trochou melancholie, ale když se vám kolem nohou batolí malý neposeda, není na depresi čas. Vše prožíváte daleko intenzivněji a většinou i radostněji.

Letošní podzim začíná moc hezky. Přes den je ještě plno světla, odpoledne už ale můžete skrz sluneční paprsky pozorovat malé pavučinky, na nichž se pavoučci nechávají unášet neznámo kam. Už i houbaři se asi dočkají své vytoužené lesní úrody, brzy se na keřích začnou červenat šípky a ojíněné švestky i přes letošní sucho zbarvily stromy do modra. Tohle všechno si teď můžete naplno užít.

Ať se vám zdá, že jste od rána do večera v jednom kole, máte přece jen výhodu, kterou si jen tak někdo nemůže dopřát. Váš režim dne si stanovujete podle sebe a je jen na vás, jak této svobody využijete. Práce kolem miminka či batolete je na plný úvazek, děti ale milují pořádek a rády opakují každý den ve stejný čas ty samé úkony. Když tohle přijmete, může se váš čas na mateřské stát tím nejhezčím obdobím. Další možnost takhle naplno vnímat přírodu a svět kolem sebe dostanete nejspíš až za mnoho let, až děti odrostou a odejdou z domova.

Rádi bychom vám krásné podzimní dny představili v tom nejlepším světle, a tak jsme se rozhodli, že říjnové číslo bude plné her, zábavy, tipů, receptů a také strašidel. Konec října se nese ve znamení Halloweenu, a tak vás snad potěší různé návody a recepty s tím spojené. Nezapomněli jsme ani na obvyklé podzimní strasti, takže se dočtete i o rýmě a kašli. Pokud se chystáte na nějaké ty strašidelné oslavy, moc se těším, že nám z nich pošlete své fotky.

22. 9. 2015


Zpět na přehled článků


Prázdniny, na jaké se nezapomíná

Samozřejmě, mohou být plné vzrušujících zážitků, odpočinkové pohody a rodinného štěstí. Také ovšem můžete v prázdninových vzpomínkách najít dny plné stresu, hádek, naštvanosti, případně únavy a pocitu zmaru. Nedá se jen tak jednoduše říct, že záleží jen na vás, jaké pocity si z prázdnin přivezete. Závisí to také na okolí a lidech, s… Celý článek >>

Nespalte se

Ne v životě, tady by ostatně byla rada drahá, ani u sporáku, kde v červnu stejně moc času netrávíme. Nespalte se na sluníčku. To stihlo už v půlce května pořádně připalovat, a tak se začala pískoviště hemžit mrňousky v krátkých kalhotách a sukýnkách. Všichni měli na hlavě klobouček nebo čepičku, slunečních brýliček už tolik nebylo. Zato… Celý článek >>

Zelený květen

Ozeleněné plochy parků, lesů i zahrad jsme netrpělivě vyhlíželi prakticky hned, jakmile opadalo podzimní listí. Zima má své kouzlo, pokud ji ale netrávíme sněhovými radovánkami na horách, bezy začneme toužit po návratu sluníčka a pozitivních barev kolem sebe. Jaro nám v tom vychází vstříc – na poli raší zaseté obilí, listnáče v lesích… Celý článek >>