Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
27. 9. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Znáte lidové pranostiky?


Znáte lidové pranostiky?

Když se vám narodí miminko, začnete najednou hledat v paměti stará říkadla a písničky. Mrňousové mají zpívání rádi, líbí se jim rytmické verše. Když malinko povyrostou, přidají se svýma droboučkýma ručičkama, za pár dalších měsíců už si pobrukují s vámi. Léto je na podobné zábavy ideální, proto můžete začít právě teď objevovat pranostiky. A schválně – vyplní se letos nebo ne?

Na svatého Jana, otevírá se létu brána. To bude asi pravda, protože tento den, 24. červen, má velmi blízko letnímu slunovratu, který nastává na naší polokouli obvykle 21. června. Jedná se o den, kdy má Slunce vůči rovníku největší deklinaci. Pro nás to znamená, že tento den je nejdelší v roce a noc zase nejkratší. Ačkoliv nám to tak nepřipadá, den se od tohoto okamžiku začne zase postupně krátit. Až do konce července nás ale čekají letní večery, kdy bude dlouho vidět.

Svatý Jan má vůbec v našem kalendáři velký význam, nebo mu jej alespoň naši předkové přisuzovali. Jan je nejen dosud nejoblíbenější české jméno, ale představuje také řadu světců a významných mužů v našich dějinách. Pro naše předky byl vždycky významný svátek svatého Jana Křtitele. Svátku svatého Jana předcházela kouzelná Svatojánská noc, v níž se dělo mnoho tajemných věcí. Naši předci věřili, že v tuto noc se otevírá země a vydává své poklady. Kapradí, které vykvetlo přesně o půlnoci, pomohlo svému držiteli k nalezení bohatství.

V lesích o svatojánské noci tančily bludičky a zaváděly zlé lidi do bažin. Lesní panny, divoženky, zase lákaly mladé muže k tanci, aby je utancovaly k smrti. Svobodná dívka, která chtěla vědět, za koho se provdá, natrhala v předvečer svátku sv. Jana devatero kvítí, vložila pod polštář a v noci se jí její vyvolený zjevil ve snu.

Červnové Miminko vám ale připravilo i řadu jiných informací a zábavy, kterou si můžete celý měsíc užívat. Cvičení s miminky, dobrůtky z ovoce a tvarohu, výroba dřevěných hraček a k tomu speciální letní příloha, kde vám poradíme, jak prožít s miminkem bezpečné a co nejhezčí léto. Tak ať se vám pěkně čte!


redakce

17. 5. 2016


Zpět na přehled článků


Čím voní podzim?

Jak pro koho. Když máte zahrádku, kde právě dozrávají jablíčka, hrušky nebo švestky, pak vám podzim určitě voní po zralém ovoci. Maminky čerstvých miminek, které tráví hodiny na procházkách s kočárkem, zase moc dobře znají šustění spadaného listí a lehko si vybaví jeho vůni v podmračeném odpoledni. A když jste zrovna oslavili druhé… Celý článek >>

Jaké jsou polohy plodu

Příroda vše dobře zařídila. U normálního těhotenství dojde spontánně díky působení porodních sil k vypuzení plodu z děložní dutiny. Plod prochází mezi 38. až 42. týdnem porodními cestami, které dělíme na tvrdé a měkké. Tvrdé porodní cesty, někdy označované jako kostěné, tvoří malá pánev. Měkké vytvářejí dolní děložní segment,… Celý článek >>

Co zajímá rodiče o dědičnosti

Ta je celá maminka! Kolikrát jsme to slyšeli nebo sami použili. Mnohé po svých předcích skutečně dědíme, jindy se jen na dědičnost vymlouváme. Jak je to doopravdy se zákony dědičnosti? O tom budou vědci ještě hodně dlouho bádat! Nekouká se dětičkám do očí, ale do pusinky. Sotva otevřel pětiletý Tobiáš ústa, bylo jasné, kolik… Celý článek >>