Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
25. 8. 2021
Elektronická verze časopisu Miminko

Zvládnu sama léčbu intimních potíží?


Zvládnu sama léčbu intimních potíží?

Intimní potíže jsou velmi citlivé téma. Přitom nás vždy zaskočí. Cítíme nejistotu, nepohodlí, stud a váháme s návštěvou lékaře. Některé intimní potíže lze velmi dobře vyřešit i doma. Jak ale poznat, o co se jedná a jaký přípravek je na léčbu ten správný?

Většinou registrujeme rychle, že s pochvou (nebo chcete-li s vagínou) je něco v nepořádku. Může se objevit nepříjemné svědění, neobvyklý výtok, otok a začervenání intimních partií a další nepříjemné příznaky.

Některé vaginální potíže lze řešit i doma. Mezi ty nejčastější, které bychom mohly samy zvládnout, patří bakteriální vaginóza a vaginální kvasinková infekce (tzv. vaginální mykóza).

Bakteriální vaginóza je způsobená narušením rovnováhy vaginální mikroflóry. Je potlačen růst „hodných“ bakterií a množí se jiné bakterie, které způsobí obtíže. Mezi příznaky patří vodnatý výtok, který může nezvykle zapáchat, může mít neobvyklé zbarvení. Potíže se stupňují hlavně během menstruace nebo po sexu. Pomoci nám mohou v lékárně dostupné přípravky, které upravují pH v pochvě a vracejí rovnováhu naší vaginální mikroflóře. Toto velmi často stačí k tomu, že se zbavíme nepříjemných příznaků. Při léčbě příznaků bakteriální vaginózy je třeba dodržet délku léčby uvedenou výrobcem v příbalovém letáku.

Dalším častým typem intimních potíží je vaginální mykóza. Projevuje se velmi nepříjemným svěděním intimních partií a hustým bílým výtokem připomínajícím tvaroh. Může se také objevit zčervenání a otok vnějších intimních partií. Vaginální mykózu, nebo-li kvasinkovou infekci, zvládneme léčit samy a to přípravky, které jsou dostupné i bez receptu v lékárně či v eshopu online lékárny.

Pokud Vás příznaky jasně nenasměrují a váháte mezi bakteriální vaginózou a vaginální mykózou, nejste si jistá, který přípravek na léčbu použít, vyzkoušejte jednoduchý domácí samodiagnostický test, který vám s rozhodnutím pomůže. Jedná se o test na principu hodnoty pH v pochvě. Zavedete test do pochvy a během chvilky znáte výsledek i směr správné léčby.

U vaginálních infekcí je důležitá pravidelná, ale jemná intimní hygiena. Lze použít intimní mycí gel, který ulevuje od svědění, dodá pocit svěžesti a zároveň udržuje vaše intimní partie čisté.

A ještě na závěr, kdy je opravdu nutné navštívit lékaře? Pokud nedojde ke zlepšení, přidají se bolesti a horečka, krvácíte-li mimo termín očekávané menstruace.

LMR-CH-20210414–60


Komerční prezentace

24. 6. 2021


Zpět na přehled článků


Šťastnou cestu na prázdniny!

Jako každý rok se před prázdninami na celé léto loučíme s vámi, čtenářkami a čtenáři časopisu Miminko. Letos pokračujeme v tradici, kdy pro červenec a srpen vychází dvojčíslo, tentokrát je to ale s velkým překvapením, které jsme si schovávali na poslední chvíli. Výrazně větší formát nám umožnil připravit pro vás na léto mnohem více… Celý článek >>

Veselí na slunci i v loužích

Děti se mohly v minulých dnech znovu vrátit za svými kamarády do školek, rodiče už mohou trávit čas se svými potomky na hřištích a jít se podívat třeba na zvířátka do zoologické zahrady. Na všech je vidět, jak jim to prospělo. Nejmenší děti jsou sice ze všeho nejradši doma s maminkou, už ve třech letech ale mají své kamarády, po nichž se… Celý článek >>

Vstávej, už je ráno! Zpívají ptáčci!

Děti si dobře pamatují všechno, co jim řekneme. Dost často je to něco, co bychom sami rádi vzali zpět, zvlášť když nás něco vytočí a použijeme mimoděk nějaký jadrný výraz. Některé jejich hlášky vám ale dokážou zvednout náladu. Například obyčejné věty, kterými jsem byla obdařena zrovna včera odpoledne při čtení posledního článku do… Celý článek >>