Jak pečovat o nemocné dítě? A na co určitě nezapomenout?
Malé děti to mají s tělesnou teplotou často jako na houpačce. Teplota vyskočí nahoru a do rána je všechno v pořádku. Nebo také ne… Kdy jít k lékaři a co dál? Domácí péče je stejně důležitá jako diagnóza a stanovení léčby.
Nemocné dítě znamená zvýšenou péči, ať jde o miminko, batole nebo staršího potomka. Nemoci jsou různého druhu a mají rozmanitý průběh, léčebný režim je ovšem zpravidla stejně důležitý jako předepsané léky. Pro úspěšné léčení a vyléčení je zásadní správná diagnóza a ordinace léků nebo léčebných postupů. Stejně významná je i péče o nemocného. Odpovídající péče se pozitivně odrazí například v rychlejším uzdravování nebo zabránění komplikacím.
Přecházení nemoci není dobré řešení
Ne, nechybí nám písmeno ve slově, skutečně se jedná o přecházení nemocí, tedy jejich nedostatečné léčení, často bez diagnózy, stejně jako uspěchaná rekonvalescence. Konzultace s lékařem je nezbytná u nemocí, které jsou provázeny horečkou, vyrážkou bez známého původu, otoky či bolestmi v břišní oblasti. To samozřejmě není úplný výčet, podobné příznaky ale zpravidla provázejí akutní nemoci, u nichž je důležitá diagnóza a včasná léčba. Zejména při vysokých teplotách podáváme dítěti nejlépe vodu nebo slabý čaj, protože ovocné šťávy mohou vyvolat žaludeční nevolnost nebo dokonce zvracení.
Na nic nezapomenout – pište si!
Při návštěvě lékaře nezapomeneme na žádný z příznaků onemocnění, uvědomíme si, co dítě v posledních dnech dělalo, s kým nebo čím se setkalo. Během vyšetření zůstáváme s dítětem, abychom mu dodali pocit bezpečí. Pokud je dítě starší, dokáže mluvit a komunikuje s lékařem, dáme mu možnost, aby samo vyjádřilo své pocity a bolesti. Pozorně sledujeme pokyny lékaře, pokud čemukoliv nerozumíme, zeptáme se a požádáme o vysvětlení. Je třeba, abychom dobře pochopili způsob léčby a věděli, jak o dítě pečovat. Jde o zdraví dítěte, a lékaři k diagnóze pomohou i zdánlivé maličkosti, proto se svěříme opravdu se vším, emoce, strach a podobné pocity musí jít stranou. Pokud dítě mělo v posledních dnech nějaký zdánlivě banální úraz, zejména hlavy, vždy to lékaři sdělíme.
Léky ve správnou dobu a vhodně podané
Pokud lékař dítěti ordinoval nějaké léky, nevyhazujeme krabičky ani příbalové letáky. Pozorně sledujeme informaci o způsobu a intervalech podávání léků. Obecně je možno říci, že většinu léků podávaných ústy zapíjíme nejlépe pramenitou vodou. Některé léky je vhodné podávat před jídlem, jiné po jídle. Způsobu podávání léků vždy věnujeme velkou pozornost, neboť může mít velký význam pro jejich působení. Některé léky je například zcela nevhodné podávat na lačný žaludek, neboť mohou vyvolat podráždění žaludeční sliznice a způsobit nevolnost. Pomůže i budík, aplikace nebo připomínkovač na telefonu pro pravidelnost v podávání léků.
Léčebný režim má svůj význam v celém širokém kontextu. Nestačí jen podávat prášky nebo sirupy, samozřejmě v doporučenou hodinu. Záleží i na dalších podmínkách, jako je například dobře větraná místnost u respiračních chorob, odsávání rýmy či smrkání u zánětu středouší a podobně. Dodržujeme léčebný režim podle pokynů lékaře. Pokud ordinuje klid na lůžku, zajistíme dítěti postýlku v dobře větratelné místnosti, kde nepřetápíme, ani neděláme zbytečně průvan. Několikrát denně vyvětráme, například když dítě navštíví toaletu.
Pokud nemá dítě horečku, nemusíme mu podávat jídlo v posteli. Jídelníček pro nemocné dítě sestavujeme buď podle pokynů lékaře nebo tak, aby bylo lehce stravitelné. Při onemocněních spojených s obtížným polykáním myslíme na malého pacienta a volíme řidší, kašovitou stravu. Nepodáváme dráždivá jídla ani nápoje.
U horečnatých onemocnění, kdy se dítě potí po podání léků, případně když přikládáme zábaly, nezapomeneme je hned převléknout do suchého pyžama, jakmile je propocené. Také dosucha vytřeme ručníkem vlásky i celé tělo. A jak je to s osobní hygienou nemocného dítěte? Při horečce stačí omýt obličej a ruce vlažnou žínkou. Když teplota opadne, může být teplá koupel osvěžující, nesmí být ale horká, ani moc studená, ideální je teplota kolem 37 stupňů a neměla by trvat dlouho. Větší dítě se možná rádo krátce osprchuje, vždycky ale dohlížíme na teplotu vody a také vzduchu v koupelně.
Po odeznění příznaků nemoci a zotavení dítěte je vhodná přiměřená rekonvalescence. Neznamená to další polehávání, naopak je vhodný rozumný pohyb, adekvátní prodělané nemoci. S koupáním v přírodě nebo plavání v bazénu si dáme po horačnatém onemocnění a nachlazení spíš pauzu. Jsou vhodné procházky a hry na čerstvém vzduchu, vždy v odpovídajícím oblečení. A nezapomínáme na vhodnou a vyváženou stravu, která doplní nejen výživné látky, ale také vitamíny a minerální látky.
Společné hraní má pozitivní dopad na život celé…
Práce, úklid, úkoly… a zítra zase nanovo. Denní kolotoč povinností nás často vede k přesvědčení, že na společné hraní s dětmi zkrátka nezbývá čas. Přitom posiluje vzájemné vztahy, rozvíjí kreativitu a přispívá k duševní pohodě. Přesto bývá hra často vnímaná jen jako odměna za splněné povinnosti. ==**Dva týdny s hrou v hlavní roli:… Celý článek >>
Upečte a uvařte na Velikonoce! Beránek podle…
Velikonoce jsou za dveřmi, takže je čas přemýšlet, co si o svátcích připravit. Jít na to tradičně s beránkem a mazancem, nebo zkusit něco netradičního? ==**Co nás čeká ve velikonočním týdnu** Po Škaredé středě a Zeleném čtvrtku, kdy se pečou jidáše, přichází Velký pátek. Na Velký pátek mají křesťané přísný půst, na Bílou sobotu už… Celý článek >>
Oleje, které vám pomohou s návratem k přírodě
**Limitovaná kolekce vonných olejů *Návrat k přírodě* vzdává hold darům přírody. Každý z pěti vonných olejů vnese do prostor kolem vás jedinečnou atmosféru a poskytne vašim smyslům nezapomenutelný zážitek.** ==**Vonný olej Čarovný svět** Vonný olej Čarovný svět vás překvapí bohatou teplou vůní s jemnými květinovými a koženými tóny,… Celý článek >>