Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
30. 3. 2023
Elektronická verze časopisu Miminko

Alergickou rýmu nepodceňujte


Alergickou rýmu nepodceňujte

Alergie – negativní reakce organismu na různé typy pylů, prach, zvířecí srst, plísně, roztoče a další látky se v první fázi nejčastěji projevuje ekzémem a alergickou rýmou.

Alergická rýma je zánět nosní sliznice, jehož typickými příznaky je kýchání, vodnatá sekrece z nosu a ucpaný nos, svědění sliznice, pálení v očích (někdy včetně zánětu spojivek) a u dětí někdy i zvýšená teplota. Svědění může alergik pociťovat i v krku na patře. Všechny tyto potíže mají jediný důvod: přehnanou, nepřiměřeně silnou reakci imunitního systému na vdechnutí částic obvykle neškodných látek.

Alergická rýma je v posledních letech velmi častým onemocněním – podle odhadů postihuje asi 1,5 milionu lidí. Obvykle bohužel bývá součástí dalších alergických onemocnění a někdy jejich předzvěstí, například astmatu.

U značné části dětské populace se jako první ze série nemocí tohoto typu objeví ekzém. Je alergickou reakcí, která se projevuje na kůži, alergickou rýmou může reagovat nosní sliznice, průduškové astma postihuje sliznice průdušek. Ti, kdo trpí alergickou rýmou, mají asi třicetiprocentní riziko vzniku astmatu, vysvětluje prof. MUDr. Václav Špičák, DrSc., jeden z našich nejlepších dětských lékařů, kteří se touto problematikou u nás zabývají od samého začátku.

Nejdůležitější jsou první měsíce a roky života, protože alergickou rýmou i dalšími potížemi může trpět už kojenec nebo batole.

Léčení

Pokud se podaří alergen rozpoznat, je částečně možné jeho působení když ne vyloučit, tak tedy alespoň omezit. Pokud se prokáže alergie na pyly, jde to však velmi obtížně, protože málokdy je to negativní reakce na jednu jedinou rostlinu; obvykle se alergické potíže týkají celých skupin, například trav, obilí, stromů apod. Úlevu pocítí alergik v případě, že má možnost období, které je pro něj nejkritičtější (například v období květu rostlin, které mu působí potíže), strávit na horách nebo u moře. To je v našich podmínkách málokdy možné, a tak nezbývá, než se poradit se zkušeným lékařem – alergologem o účinné léčbě.

Celý text článku najdete v Miminku č. 5/2007.

1. 5. 2007


Zpět na přehled článků


Jarní vlání

Březen, za kamna vlezem? No, možná, ale stejně nás táhne všechno ven. Sice nás občasné deště, větry nebo někdy dokonce ještě i sněhové vločky usměrňují trochu zpátky, doma za pecí už nás ale nic neudrží. Děti touží po hrách s kamarády na hřištích, dospělí spěchají s bicykly do servisů nebo vybírají sazeničky do zahrádky. Je tu jaro. … Celý článek >>

Vývoj páteře a její formování

Vývoj pohybového aparátu je velmi důležitý a u dítěte bedlivě sledujeme každý drobný pokrok. Kdy začne sedět, poprvé si stoupne, kdy udělá první krok. Později jak je šikovné a zdatné, jakou má fyzickou kondici. Základ toho všeho pokládáme v prvních letech života dítěte. Pohybový aparát člověka je tvořen kostrou, která se skládá z… Celý článek >>

Zimní radosti

Ačkoliv to brzy po Novém roce vypadalo, že vánoční obleva a silvestrovské vedro zmařily všechny zimní radovánky, poslední předpovědi zase slibují ochlazení a možná i nějaký sníh. Rodiče, kteří se s dětmi chystají na hory, ale míří i za jiným cílem. Dopřát dětem čerstvý vzduch, jehož si ve městech moc neužijí. Relaxace dýchacího systému… Celý článek >>