Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
30. 3. 2023
Elektronická verze časopisu Miminko

Ve vodě jako v peřince


Ve vodě jako v peřince

Přirozenou součástí snad každé moderní ženy je i určitá forma pravidelného cvičení, které přináší nejen možnost udržet si přitažlivou postavu, ale zároveň i radost , pohodu a energii. Potom přijde okamžik, kdy vám lékař potvrdí tu krásnou novinu – čekáte miminko. „Jiný stav“ s sebou přináší mnoho velkých změn a mezi jinými vás možná napadne – a jak to bude se cvičením?

Společně s profesionální cvičitelkou a lektorkou těhotenských kurzů, Mgr. Mirkou Zámečníkovou z klatovské Agentury Zdravé dítě, vás dnes chceme provést atraktivní a specifickou pohybovou aktivitou, jíž těhotenské plavání bezesporu je.

Proč ano

Cvičení ve vodě nabízí větší komfort a volnost v pohybu i s přibývajícími kilogramy, maminky se díky tomu cítí mnohem příjemněji i po psychické stránce a snáze tak zvládají stres spojený s graviditou a především porodem. Během cvičení se zvyšuje hladina endorfinů (tzv. hormony štěstí) v krvi a spokojená maminka = spokojené miminko. Pravidelné balanční cvičení zároveň pozitivně ovlivňuje neurologický vývoj plodu. Ženy také zpravidla ocení přirozený kontakt s dalšími těhotnými a možnost společně si sdělit podobné radosti i starosti. Nezanedbatelné je samozřejmě odlehčení jinak značně zatěžovaných kloubů a páteře (rehabilitační účinek) a rovnoměrnější rozkládání vytvářeného podkožního tuku. Vodní prostředí umožňuje provádět širší škálu i rozsah cviků, které mají těhulky na suchu zapovězené, jedná se tedy o cvičení jednoznačně bezpečnější. Navíc je přímo statisticky dokázáno, že pravidelně „plavající“ maminky mají mnohem méně předčasných porodů a také kratší druhou dobu porodní, tedy samotné tlačení miminka.

Je důvod k obavám?

Některé nastávající maminky se pobytu ve vodě vyhýbají především z obav před prochladnutím, nebo zavlečením infekce. Teplota vody v bazénu, kde probíhá těhotenský tělocvik, by měla dosahovat zhruba 27 stupňů Celsia. Specializovaná lektorka navíc připraví vhodnou kombinaci statických cviků s dynamickými právě tak, aby se váš organismus udržoval správně zahřátý. Je pravdou, že těhotenství s sebou přináší zvýšené riziko vzniku kvasinkové infekce. Nicméně existují velmi účinné prostředky (zpravidla balzámy nebo roztoky k potírání, ale i k vaginálnímu zavádění) vhodné též pro období gravidity, které působí jako ochranná bariéra.

Plavání, ale ani jinou fyzickou zátěž samozřejmě nelze v žádném případě doporučit při jakékoli známce krvácení nebo povoleném či zkráceném děložním hrdle.

Celý text článku najdete v Miminku č. 5/2007.

1. 5. 2007


Zpět na přehled článků


Jarní vlání

Březen, za kamna vlezem? No, možná, ale stejně nás táhne všechno ven. Sice nás občasné deště, větry nebo někdy dokonce ještě i sněhové vločky usměrňují trochu zpátky, doma za pecí už nás ale nic neudrží. Děti touží po hrách s kamarády na hřištích, dospělí spěchají s bicykly do servisů nebo vybírají sazeničky do zahrádky. Je tu jaro. … Celý článek >>

Vývoj páteře a její formování

Vývoj pohybového aparátu je velmi důležitý a u dítěte bedlivě sledujeme každý drobný pokrok. Kdy začne sedět, poprvé si stoupne, kdy udělá první krok. Později jak je šikovné a zdatné, jakou má fyzickou kondici. Základ toho všeho pokládáme v prvních letech života dítěte. Pohybový aparát člověka je tvořen kostrou, která se skládá z… Celý článek >>

Zimní radosti

Ačkoliv to brzy po Novém roce vypadalo, že vánoční obleva a silvestrovské vedro zmařily všechny zimní radovánky, poslední předpovědi zase slibují ochlazení a možná i nějaký sníh. Rodiče, kteří se s dětmi chystají na hory, ale míří i za jiným cílem. Dopřát dětem čerstvý vzduch, jehož si ve městech moc neužijí. Relaxace dýchacího systému… Celý článek >>