Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Krvácení v těhotenství


Krvácení v těhotenství

Pěkně se píše o ženách, které se radují ze svého těhotenství, a kterým jejich gravidita nepůsobí žádné závažné problémy. Nejsou však takové všechny. Změny vyvolané těhotenstvím v ženském organismu jsou bouřlivé. Hormony roztáčejí kolotoč proměn v endokrinní oblasti, mění se pohlavní orgány, například děloha se z hmotnosti 50 gramů zvětší až na 1000 gramů, navíc mění svoji konzistenci. Pochva a vulva jsou překrvené a na zevních rodidlech se projevuje zvýšená pigmentace. Oběhový systém gravidní ženy je více zatížen, průtok krve ledvinami je vyšší. Vlivem progesteronu se snižuje tonus i motilita žaludku a střev, dostavuje se zácpa a meteorismus. Může se objevit pálení žáhy a zpomalené vyprazdňování žlučníku. Větší hmotnostní přírůstek zatěžuje pohybové ústrojí, zvýší se tělesné tekutiny a bazální metabolismus se zvýší o 20 procent.

Krvácení může být v začátku těhotenství normální

První pravděpodobnou známkou těhotenství je vynechání menstruace. Připomeňme, že asi u sedmi procent těhotných se objevuje slabší krvácení v termínu menstruace ještě jednou až dvakrát za sebou i po otěhotnění. K průkazu raného těhotenství jsou vhodné těhotenské testy nebo vyšetření ultrazvukem. Test spočívá v průkazu choriového gonadotropinu (hCG) v moči či krvi ženy.

Jak jsme už uvedli, jsou první týdny gravidity pro ženu velice náročné. Je zcela pochopitelné, že ji v tomto čase vyděsí každé krvácení nebo krvavý výtok z dělohy. Je to určitě varovný příznak, který vyžaduje neodkladné vyšetření.

Docent MUDr. Antonín Pařízek, CSc., z pražské porodnice U Apolináře, uvádí: »Krvácení v první polovině těhotenství je nejčastěji prvním příznakem hrozícího nebo probíhajícího potratu. Takové krvácení může být i velmi silné. Také mimoděložní těhotenství bývá doprovázeno obvykle slabým krvácením a bolestmi v podbřišku. Méně častou příčinou krvácení mohou být choroby děložního hrdla. Tato krvácení bývají slabší, manifestují se formou hnědavého výtoku nebo špiněním.«

Obava z mimoděložního těhotenství trápí mnoho mladých žen. Špatně uhnízděné vajíčko se u nás vyskytuje zhruba jedno na 100 těhotenství. Oplodněné vajíčko nedoputuje správně do dělohy, ale uhnízdí se předčasně v některé části vejcovodu a tam roste a posléze se chová agresivně a narušuje cévy. Bývá lokalizováno ve vejcovodu (to literatura uvádí až v 95 %). Projeví se většinou jako náhlá příhoda břišní se silným krvácením. Včasná diagnóza a operace minimalizují krevní ztráty a další rizika, která mimoděložní těhotenství ženě přináší.

Celý text článku najdete v Miminku č. 12/2008.

1. 12. 2008


Zpět na přehled článků


Jak probíhají první týdny těhotenství? A kdy může…

O těhotenství se žena zpravidla dozví až po vynechání menstruace a po domácím těhotenském testu, vše pak potvrzuje lékař po gynekologické prohlídce. První pohled na vyvíjející se embryo už dnes může zprostředkovat ultrazvuk, od pátého týdne na snímku tluče srdíčko velikosti, která se připomíná makové zrnko. Co se ale děje v organismu… Celý článek >>

Rodinný festival Respekt k porodu bude 3. týden v…

Již 19. rokem pro vás Hnutí za aktivní mateřství připravuje festival, který již po celou jednu generaci poskytuje cenné a relevantní informace. Jde o největší akci pořádanou v rámci Světového týdne respektu v porodu nejen v České republice ale i v Evropě. Stavíme tak informační most mezi profesionály a (nastávající) rodiče. Pojďte si s… Celý článek >>

V době kojení je zcela nevhodné kouřit a pít…

Odpověď je jednoznačná v případě kouření a pití alkoholických nápojů – obojí je pro kojence škodlivé. V případě léků je věc více komplikovaná. Ne všechny účinné látky přecházejí do mateřského mléka, a někdy je zase důležité zachovat léčbu. Maminka, která své dítě kojí, by měla být velmi opatrná na vše, co do svého organismu přijímá.… Celý článek >>