Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Když dítě odmítá zeleninu, není to jeho chyba!


Když dítě odmítá zeleninu, není to jeho chyba!

Zelenina je pro výživu mimořádně důležitá. Ačkoliv základem naší stravy jsou sacharidy, bílkoviny a tuky, v zelenině se nacházejí cenné látky, bez nichž náš organismus strádá. Proto odborníci tolik apelují na rodiče, aby svým dětem dávali zeleninu v dostatečném množství od útlého věku. Často ale slýchávají argument, že zelenina dítěti nechutná a nechce ji jíst. Za to ale dítě nemůže. Chyba je někde jinde.

Většinou bohužel právě u rodičů, kteří si na nezájem stěžují. Půlroční kojenec totiž nemá chuťové buňky navyklé na nic jiného než na mateřské mléko. Pokud mu vnutíme oblibu sladkostí a slaných či kořeněných jídel, můžeme za to jen my sami.

Zeleninou to má vždy začínat

V období kolem 6. měsíce je u plně kojených dětí vhodná chvíle začít s příkrmy. A měly by být zeleninové. Proč? Zelenina je zdrojem vitamínů, draslíku, hořčíku a vlákniny. Jako první ji podáváme především proto, abychom příznivě ovlivnili její konzumaci do budoucího života. Děti, které ji ochutnají jako první, konzumují v dospělém věku zeleninu častěji.

Když dáte jako první dítěti ovoce, budete jeho náklonnost k zelenině vytvářet obtížněji. Sladká chuť je totiž příjemnější a snadno se na ni zvyká.

Zeleninu můžete připravovat různými způsoby, z nichž nejvýhodnější je dušení či vaření. Pokud zeleninu dusíte, přidejte pouze trochu vody a teprve když je měkká, přidejte kapku rostlinného oleje, nejlépe řepkového a dále již tepelně neupravujte. I při vaření je lepší omastit zeleninu trochou oleje. Není vhodné podávat zeleninu smaženou na tuku.

Mrkev nestačí

Na sladkou červenou mrkvičku se zvyká docela dobře, ale děti potřebují celou škálu zeleniny. Kromě mrkve a brambor, s nimiž nejčastěji začínáme, podávejte také brokolici, květák, celer, petržel, pórek, hrášek, rajčata, papriku, špenát, cuketu, lilek, čekanku, kapustu. Vyzkoušejte kadeřávek, červenou řepu, černý kořen, mangold, římský květák. Nejdřív každý druh vyzkoušíme a pokud nenásleduje žádná alergická reakce nebo problémy se zažíváním, směle zařadíme další. Ze zeleniny připravujeme různé kaše, později necháváme větší kousky podle vývoje chrupu.

Nešmakuje? Nevadí!

První problém nastane, když kojenec nechce lžičku se zeleninovým pyré spolknout. Příčin může být mnoho. Jednak není na krmení lžičkou zvyklý. Chuť mu nic nepřipomíná a dost možná mu dělá potíže polykání, protože funguje úplně jinak, než když saje mlíčko z mámina prsu. To je spousta důvodů k tomu, aby jídlo odmítal. Zkuste to znovu. Desetkrát, dvacetkrát, třicetkrát. Podle odborníků to musíte zkoušet tak dlouho, dokud si dítko nezvykne. V klidu, trpělivě a bez vztekání.

České děti mají zeleniny nedostatek. Zeleninových porcí dostávají méně, než by bylo pro jejich správný vývoj záhodno. Jako důvod uvádějí rodiče, že dětem zelenina nechutná. Takové výmluvy nemají reálné opodstatnění. Sami rodiče totiž v útlém věku přispívají k vytvoření chuťových vjemů svého dítěte. Podle průzkumů dětem nabízíme jen velmi málo druhů zeleniny, obvykle dva nebo tři. Změňte to a pochutnávejte si spolu s dětmi. Budete potřebovat hlavně důslednost. A kromě toho také kontrolu nad tím, jak se chováte u stolu vy i celá rodina.

Zajímá vás víc o výživě kojenců a batolat? V každém vydání časopisu Miminko najdete speciální článek věnovaný této problematice v obou věkových skupinách.


redakce

30. 8. 2018


Zpět na přehled článků


Rodinný festival Respekt k porodu bude 3. týden v…

Již 19. rokem pro vás Hnutí za aktivní mateřství připravuje festival, který již po celou jednu generaci poskytuje cenné a relevantní informace. Jde o největší akci pořádanou v rámci Světového týdne respektu v porodu nejen v České republice ale i v Evropě. Stavíme tak informační most mezi profesionály a (nastávající) rodiče. Pojďte si s… Celý článek >>

V době kojení je zcela nevhodné kouřit a pít…

Odpověď je jednoznačná v případě kouření a pití alkoholických nápojů – obojí je pro kojence škodlivé. V případě léků je věc více komplikovaná. Ne všechny účinné látky přecházejí do mateřského mléka, a někdy je zase důležité zachovat léčbu. Maminka, která své dítě kojí, by měla být velmi opatrná na vše, co do svého organismu přijímá.… Celý článek >>

Jarní krása: Jak se chránit proti UV záření

Bez Slunce by na Zemi asi život vůbec neexistoval. Jeho paprsky probouzejí k životu rostliny, které nám zajišťují obživu. A dodávají nám cenné látky, bez nichž bychom se také stěží obešli. Jenže sluneční záření je také zodpovědné za škodlivé změny na naší kůži. Mohou být tak nebezpečné, že je nutné se proti nim chránit. Slunenčním… Celý článek >>