Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
30. 10. 2020
Elektronická verze časopisu Miminko

Existuje návod na nejlepší mámu?


Existuje návod na nejlepší mámu?

Mateřství a rodičovství není předmět, který se studuje ve škole, nebo se vyučuje v nějakém kurzu. Existuje tolik různých lidských povah, a co teprve když se začnou kombinovat v partnerských vztazích. Někdo je pečlivý a perfekcionista, jiný dává přednost pohodě, i kdyby byla postavená na nedokonalostech či dokonce chybách. Ostatně, těmi se přece člověk učí, jak říká dnes už méně používané úsloví.

Naše každodenní úsilí v práci ale pohání spíš honba za úspěchem, lidé chtějí být ocenění a nějaké pokusy a omyly je jen zbytečně zdržují. Jakmile přijde dítě, je všechno jinak. Malý človíček nedokáže říct, co od nás chce, na řadu přichází pilování schopnosti vcítění se do jeho potřeb, hledání společné řeči, která ale ještě dlouho nebude mít slova.

Proto ani péče o dítě nemůže fungovat podle „kuchařky“, která má jednoduché postupy. Snad každá maminka by dala všechno možné za zaručený návod, jak uspat dítě nebo jak je utišit uprostřed noci. Řešení ale většinou stejně znají ony samy, jen se je třeba nepodaří najít na první pokus. Stejné je to, i když je dítko větší. V článcích březnového časopisu Miminko proto najdete nejen informace o běžných zdravotních problémech kojenců a batolat, ale také úvahy o tom, jak pomoci dítěti překonat odloučení při krátké nepřítomnosti maminky, nebo jak zkusit dítě odnaučit cucání palce.

Březnové číslo jsme naladili do jarního tónu, a to nejen proto, že máme před sebou první kalendářní měsíc nového ročního období. V redakci se totiž už těšíme, až se k nám vrátí sluníčko a dny budou veselejší. Jestli jste na tom podobně, pak vás snad potěší speciál, který je vlastně přivítáním jara. Najdete v něm, jaké jsou nové trendy v oblékání dětí, jak naladit svůj domov do svěžího vzhledu nebo proč je dobré posilovat imunitní systém, i když už se venku otepluje.

Máme toho pro vás ještě mnohem víc, ale pokud jste přesto nenašli to, co byste se rádi dozvěděli, napište nám. Těšíme se na vaše přání, připomínky i nápady.


redakce

25. 2. 2020


Zpět na přehled článků


Radost z podzimu

Říjen může být moc krásný měsíc, pokud se najde alespoň pár dnů babího léta, moc neprší a děti nejsou pořád nemocné. Předpověď je zatím docela příznivá, a tak si možná užijeme hezký čas venku v přírodě. S těmi nemocemi už to ale tak vesele nevypadá. Kromě koronaviru, který nás více či méně dusí od jara, nastupuje čas respiračních… Celý článek >>

Půjdete do školky?

Děti u nás obvykle zahajují pravidelnou docházku do kolektivu ve třech letech. Mají už v té době zpravidla za sebou první odloučení od rodičů (a hlavně od maminky), bývá to ale v rámci rodiny, kdy o ně pečují většinou prarodiče. Ti jsou připraveni v každém okamžiku zastoupit maminčinu náruč a věnovat se mu při každém jeho požadavku,… Celý článek >>

Užijte si to a pište!

V době mobilních telefonů už rodiče letošních miminek nejspíš v budoucnu nepoznají pocity, které jsme mívali, když naše ratolesti odjížděly k babičce a dědovi na chalupu nebo na letní tábory. Jediným spojením bývaly dopisy, protože ještě před pár lety se prvňák těžko mohl chlubit vlastním mobilem. Čekání na lístek, na němž školáček… Celý článek >>