Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Vyšetření kyčlí u miminek, prevence a korekce


Vyšetření kyčlí u miminek, prevence a korekce

Novorozenecký screening má za úkol odhalit potenciální riziko nebo přímo onemocnění u kojence co nejdříve po narození. Často si ho spojujeme s odběrem krve a následným rozborem vzorku. Preventivně se ale vyšetřuje třeba i sluch nebo kyčelní klouby. Jak probíhá vyšetření kyčlí u miminek?

Vyšetření kyčelních kloubů novorozenců a kojenců se provádí podle Metodického návodu Ministerstva zdravotnictví ČR, a to z důvodu vyloučení vrozeného vykloubení kyčelních kloubů. „První kontrola stavu kyčelních kloubů obvykle probíhá v prvních dnech života novorozence přímo v porodnici, kde se provádí základní klinické vyšetření. K nám do ambulance pak míří rodiče se žádankou od pediatra na první ultrazvukové vyšetření, které by mělo proběhnout v případě dobrého výsledku v porodnici do konce šestinedělí. Další vyšetření pak probíhá s odstupem dvou měsíců, cca ve třech měsících věku, a když je to dle nálezu potřeba, tak poslední vyšetření probíhá obvykle kolem šestého měsíce věku při správném vývoji kyčelních kloubů,“ popisuje ortoped Nemocnice AGEL Říčany, MUDr. Robert Pituch. Ročně je vrozená dysplazie kyčelního kloubu odhalena asi u tří tisíc dětí, přitom při včasném zahájení léčby je šance na korekci velice vysoká. Jestli bude mít miminko kyčle v pořádku, závisí na mnoha faktorech. Podíl má genetika, poloha plodu při vývoji v děloze i průběh porodu. Co však může mít také vliv, je výživa v těhotenství nebo nemoci, které během těhotenství maminka prodělá.

Jak vyšetření probíhá

Lékař s rodičem dítěte probere rodinnou anamnézu, především výskyt dysplazie v rodině nebo jiná onemocnění či ortopedické vady, a také ho zajímá průběh porodu – například poloha miminka před narozením. Pro zhodnocení stavu kyčlí se v sonografické ambulanci Nemocnice AGEL Říčany využívá Grafova klasifikace. Ta umožňuje hodnotit základní tvar a hloubku kyčelní jamky i centraci hlavice stehenní kosti. Tato klasifikace má vícero stupňů, které jsou ještě korelovány s věkem dítěte. To znamená, že určitý nález je v normě pro děťátko v šestinedělí, ale není ideální pro dítě ve věku šesti měsíců. Úlohou lékaře je, aby zhodnotil, jestli v daném věku je hloubka a tvar kyčelní jamky vyhovující.

Co když je zjištěna odchylka ve vývoji

V případě, že se vývoj kyčelního kloubu odchyluje mírně od standardu, přistupuje se k nápravným opatřením, která jsou nejčastěji v časném poporodním období abdukční balení či „balení na široko“. Ve vyšším věku, kdy již děťátku vkládání plenky navíc či abdukční kalhotky nestačí, se přistupuje k naložení Pavlíkových třmenů, které pomůžou udržet postavení nožiček v ideálním postavení pro nápravu tvaru jamky kyčelního kloubu a správné navedení hlavice stehenní kosti do této jamky.

Jak dlouho je nutná korekce?

Doba používání korekčních pomůcek je různá a závisí na aktuálním nálezu. Pohybuje se v rozmezí několika týdnů až měsíců. MUDr. Pituch říká: „Dle mých zkušeností se dá říci, že miminkům to nevadí. Hůře to snášejí jejich rodiče.“ A doplňuje: „V případě výraznější poruchy tvaru kyčelních kloubů odesíláme děťátko s rodiči ke konzultacím na vyšší pracoviště – nejčastěji FN Bulovka ke konzultaci a další terapii. Takových případů ale naštěstí bývá málo a úspěšnost terapie bývá vysoká při včasném záchytu. Proto je nutné tato vyšetření provádět plošně, aby již nedocházelo k nepoznaným poruchám kyčlí, jak tomu bývalo v minulosti.“ Zároveň ale specialista nesouhlasí s preventivním širokým balením tzv. pro jistotu: „Preventivně balit širokým balením není nutné. Je dobré se řídit doporučením lékaře, který vývoj kyčlí dítěte vyšetřil.“


Z podkladů Nemocnice AGEL Říčany, Romana Černá

27. 2. 2024


Zpět na přehled článků


V době kojení je zcela nevhodné kouřit a pít…

Odpověď je jednoznačná v případě kouření a pití alkoholických nápojů – obojí je pro kojence škodlivé. V případě léků je věc více komplikovaná. Ne všechny účinné látky přecházejí do mateřského mléka, a někdy je zase důležité zachovat léčbu. Maminka, která své dítě kojí, by měla být velmi opatrná na vše, co do svého organismu přijímá.… Celý článek >>

Jarní krása: Jak se chránit proti UV záření

Bez Slunce by na Zemi asi život vůbec neexistoval. Jeho paprsky probouzejí k životu rostliny, které nám zajišťují obživu. A dodávají nám cenné látky, bez nichž bychom se také stěží obešli. Jenže sluneční záření je také zodpovědné za škodlivé změny na naší kůži. Mohou být tak nebezpečné, že je nutné se proti nim chránit. Slunenčním… Celý článek >>

Čistička pomůže nejen alergikům a astmatikům. Jak…

Náporem na dýchací systém alergika bývá jarní období, kdy je vzduch plný pylů ze stromů a květin, s teplejším počasím se rozrůstají i plísně a koncentrace jejich spor v ovzduší je vysoká. Bolesti hlavy, rýma, ucpané uši, pálení očí a bolesti v krku jsou pak na denním pořádku. Základem je omezení kontaktu s alergenem, proto je potřeba… Celý článek >>