Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
20. 5. 2021
Elektronická verze časopisu Miminko

Zdá se vám, že "špatně dýchá" ?


Zdá se vám, že "špatně dýchá" ?

Prvním důležitým úkolem novorozence na tomto světě je pořádně se nadechnout. V době prenatálního vývoje v děloze „dýchá“ miminko pomocí placenty a pupeční šňůry, které přivádějí okysličenou krev z matčina krevního oběhu. Plíce se vyvíjejí, dozrávají však poměrně pozdě, až kolem 32. týdne prenatálního vývoje. Miminka narozená před tímto termínem mají většinou s dýcháním potíže, proto jim musí nějakou dobu s dýcháním pomoci přístroj. Pokud jste již s miminkem doma z porodnice, je jeho dýchací systém jistě v pořádku, jinak by vás hned tak lékaři domů nepustili. Dýchání je mimo jiné také součástí hodnocení tzv. Apgar skóre, které se vyhodnotí ihned po narození. „Známkuje“ se také srdeční činnost, barva kůže, pohyby a reakce.

V porodnici je maminka většinou klidnější co se týká zdraví dítěte, po příchodu domů ale zůstáváte většinou sami s partnerem a miminkem a můžete propadnout pocitu bezradnosti či úzkosti, zda je dítě v pořádku. Každá maminka si asi pamatuje dobu, kdy se chodila několikrát za noc dívat, zda děťátko správně dýchá.

Proto vás mohou polekat některé zvláštnosti v dýchání novorozence, které se ovšem v průběhu několika týdnů upraví. Miminko může dýchat hodně nahlas nebo se vám bude zdát, že jeho dech vůbec neslyšíte. Patříte-li k úzkostlivějším povahám, pořiďte si monitor dechu, který používají v porodnicích. Jeho činnost spočívá v tom, že kontroluje každý nádech a výdech miminka. Pokud se miminko „zapomene“ nadechnout, upozorní vás monitor tím, že začne blikat a houkat. To je moc důležité, protože vy hned můžete zjistit, zda je miminko v pořádku. I když se to stává opravdu jen velmi vzácně, pokud se dítě „zapomene“ nadechnout nadlouho, může to být příčinou náhlého úmrtí. Nechceme vás zbytečně strašit, ale chcete-li mít klidnější spánek, monitor dechu může bez problémů dech vašeho dítěte hlídat za vás. Monitor je vlastně taková dečka, kterou umístíte pod matraci a krabička, kterou můžete pověsit na postýlku nebo kdekoliv, kam vám vystačí „dráty“. Přístroj je napájen baterií, takže nemusíte mít obavu ze zranění elektrickým proudem.

Kontrola dechu novorozence je jednou z věcí „životně důležitých“. Proto by pro vás mělo být zcela přirozené, že nikdo v okolí dítěte nekouří, natož pak sama maminka. Divili byste se ale, kolik je možno vidět na ulici maminek s cigaretou, kolik tatínků doma klidně kouří, i když mají malé miminko. Pro ty, kdo nebezpečí kouření chápou, jsou následující řádky zbytečné, bohužel je však dost i takových rodičů, kteří by se nad nimi měli hluboce zamyslet.

Kouř z cigarety obsahuje nikotin, dehet, oxid uhelnatý, čpavek, kyanidy a další prokazatelně rakovinotvorné látky. Kuřák, který má cigaretu pravděpodobně s filtrem, na základě svého rozhodnutí dobrovolně vdechuje všechny tyto látky filtrované. Nekuřák, proti své vůli, vdechuje všechny tyto látky také a to bez jakékoliv možnosti obrany. Víte, že se lékaři domnívají, že až 25 procent náhlých úmrtí kojenců má souvislost s tím, že setrvávali v místnosti, kde se kouřilo? Děti rodičů, kteří kouří, jsou více ohroženy onemocněním plicním astmatem, chronickými záněty uší a dalšími onemocněními dýchacího ústrojí. Snad jsou všechna varování slabá, těžko říci, pokud ale někdo v domácnosti kouří, pokuste se dosáhnout alespoň toho, aby se doma nekouřilo prvních několik let věku dítěte. Ideální by bylo nekouřit vůbec, nebo alespoň ne doma a v přítomnosti dítěte. Pokud totiž kouříte venku s dítětem na procházce, spolehněte se, že miminko alespoň nepatrnou část cigaretových zplodin vdechuje také.

1. 9. 2005


Zpět na přehled článků


Vstávej, už je ráno! Zpívají ptáčci!

Děti si dobře pamatují všechno, co jim řekneme. Dost často je to něco, co bychom sami rádi vzali zpět, zvlášť když nás něco vytočí a použijeme mimoděk nějaký jadrný výraz. Některé jejich hlášky vám ale dokážou zvednout náladu. Například obyčejné věty, kterými jsem byla obdařena zrovna včera odpoledne při čtení posledního článku do… Celý článek >>

Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu

**9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude k dispozici online, takže můžete chatovat, vybírat, nakupovat,… Celý článek >>

Bezkontaktní teploměr, užitečný pomocník nejen v…

**Časy, kdy jsme měřili teplotu pomocí rtuťových teploměrů nebo rychloběžek, už je dávno pryč. V dnešní době a nejen v souvislosti s chřipkovými onemocněními i s pandemií COVID-19 nám jde nejen o přesné zjištění teploty, ale především o rychlost. A tady elektronické digitální teploměry nezklamou.** Výsledek máte k dispozici během… Celý článek >>