Úrazy – ohrožení nejmenších
Chtěla bych psát o samých krásných věcech. O sluníčku, kytičkách, dětském úsměvu… Bohužel vím, že dnes bude řeč o odřených kolínkách, rozbitých hlavičkách a dokonce i o smrti. Tak závažné je téma zaměřené na úrazy dětí nejen v jarním období.
Většinou se snažím zmínit příběh ze života, poukázat na to, co se skutečně stalo a co mělo pozitivní pointu. Dnes to bude úplně jinak. Příběh, kterým začínáme, se stal mému známému a věřte, že ten příběh vypravuji velice nerada.
Mladí manželé jeli do Vysokých Tater, kde se konal slavnostní ceremoniál u příležitosti otevření nového vysokohorského hotelu. Vzali sebou svého dvouletého synka. Domnívali se, že mu krátký pobyt na čerstvém horském vzduchu udělá dobře. Tatínek měl o slavnostním otevření informovat čtenáře listu, v němž pracoval, maminka se věnovala batoleti. Těšili se na ideální víkend. Všechno se konalo v novotou vonící budově, v prostorách sotva dokončeného hotelu. Bylo tak jednoduché uložit hocha do postele, počkat, až usne, a pak si jít dolů do sálu zatančit. Několikrát v průběhu večera byli rodiče děťátko zkontrolovat. Spalo jako andílek. Po dlouhé době měli manželé pro sebe celou noc, po dlouhé době si do sytosti zatančili… Nad ránem našel náhodný chodec ležet na zemi pod balkóny dětské tělíčko. Vyšetřovatelé došli k závěru, že se dítě probudilo, prošlo rozespalé dveřmi na balkon, kde nebylo dosud připevněné zábradlí. Stačil jediný krůček do prázdna. Žal rodičů nepřebolel dodnes.
Úraz je jako blesk z čistého nebe. Stačí vteřina nepozornosti a mnoha lidem se změní život od základů. Hodně by o tom mohla vyprávět docentka MUDr. Veronika BENEŠOVÁ, CSc., z Centra úrazové prevence FN Motol v Praze.
Existuje přehled o počtu dětských úrazů v ČR?
»Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je ročně kvůli úrazu hospitalizováno ve zdravotnických zařízeních okolo 10 000 dětí do pěti let. Kromě toho je bezpočet malých pacientů ošetřeno ambulantně, jak v nemocnicích, tak i v ordinacích pediatrů. Naše pracoviště provádělo studii ve třech regionálních nemocnicích, odkud máme údaje o 1378 ambulantně ošetřených dětských úrazech a o 489 hospitalizovaných. Jedná se o pacienty od narození do pěti let. Děti, které jsou hospitalizovány, měly obvykle těžší úraz, nejčastěji to byl úraz hlavy s otřesem mozku a dále to byly zlomeniny. Ambulantně se ošetřují především řezné rány, zhmoždění a lehké popáleniny. Od dubna počty ošetřených dětských úrazů narůstají až do listopadu. V loňském roce měly děti nejvíce úrazů v srpnu.«
Podařilo se vám při práci na odborných studiích o dětských úrazech zjistit, kde je pro děti riziko úrazů největší?
»Nejvíce úrazů se nejmenším dětem stane doma. Téměř polovina uvnitř domácnosti. Nejčastější příčinou bývá pád s nárazem na tvrdou plochu.«
Jak bychom mohli zlepšit prevenci úrazů u malých dětí?
»Prevence musí být především věcí rodičů. Ti by měli svému dítěti zajistit bezpečné domácí prostředí, bez rizik. Rizikem jsou nebezpečné předměty, horké tekutiny a jedovaté látky. Tady mám na mysli domácí chemii – čistící a dezinfekční prostředky a léky. Jedině rodiče mohou dítěti zabránit v přístupu do míst, odkud mohou spadnout, něco na sebe shodit nebo se při pádu zranit o výplň skleněných dveří. Ostré hrany a rohy nábytku představují pro batolata také nebezpečí. Děti jsou velice zvídavé, pohyblivé a snědí i vypijí všechno, na co dosáhnou. Bez ohledu na chuť. O to je nebezpečnější jejich přístup k lékům barevně podobným bonbonům, chemickým prostředkům s vůní ovoce. Proto je v prevenci nejdůležitější neustálý dohled nad malými dětmi.«
Celý text článku najdete v Miminku č. 4/2007.
Jarní vlání
Březen, za kamna vlezem? No, možná, ale stejně nás táhne všechno ven. Sice nás občasné deště, větry nebo někdy dokonce ještě i sněhové vločky usměrňují trochu zpátky, doma za pecí už nás ale nic neudrží. Děti touží po hrách s kamarády na hřištích, dospělí spěchají s bicykly do servisů nebo vybírají sazeničky do zahrádky. Je tu jaro. … Celý článek >>
Vývoj páteře a její formování
Vývoj pohybového aparátu je velmi důležitý a u dítěte bedlivě sledujeme každý drobný pokrok. Kdy začne sedět, poprvé si stoupne, kdy udělá první krok. Později jak je šikovné a zdatné, jakou má fyzickou kondici. Základ toho všeho pokládáme v prvních letech života dítěte. Pohybový aparát člověka je tvořen kostrou, která se skládá z… Celý článek >>
Zimní radosti
Ačkoliv to brzy po Novém roce vypadalo, že vánoční obleva a silvestrovské vedro zmařily všechny zimní radovánky, poslední předpovědi zase slibují ochlazení a možná i nějaký sníh. Rodiče, kteří se s dětmi chystají na hory, ale míří i za jiným cílem. Dopřát dětem čerstvý vzduch, jehož si ve městech moc neužijí. Relaxace dýchacího systému… Celý článek >>