Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Příští číslo vychází
27. 9. 2018
Elektronická verze časopisu Miminko

Kdo se má v tom jídle vyznat?


Kdo se má v tom jídle vyznat?

O výživu se maminky nejmenších dětí již tradičně zajímají nejvíce. Články o přípravě prvních příkrmů patří v obsahu k nejvyhledáva­nějším, dotazů na toto téma jsou spousty. Není divu. V posledních několika letech prošly názory odborníků prudkým vývojem, který někdy nestíhala popsat ani média. Před deseti lety se maminky snažily oddálit podávání lepku co nejvíc, dnes by s ním měly dětský žaludek seznámit v přesně stanoveném termínu, ani brzy, ani pozdě. A není to jediná změna.

Navíc pohled na stravování se mění i v „dospěláckém“ světě. Mánie superpotravin je v plném proudu, raw strava je současným hitem a bezlepkový život vyhledávají i lidé, kterým lepek v obilovinách nečiní sebemenší potíže při zažívání. Většina si obvykle zachová zdravý rozum a k výživě přistupuje s chladnou hlavou, přesto se ovlivňování za všech stran nevyhneme.

Jednou horujeme pro rostlinné tuky, abychom je zanedlouho zatracovali, z vajec jíme jen bílek, ačkoliv žloutek má pro naše zdraví stejný, ba nejspíš větší význam. Bojíme se cholesterolu a přitom se cpeme sladkostmi a zaděláváme si na jiné zdravotní komplikace. Vyhýbáme se tmavému masu a jíme raději mnohem nezdravější uzeniny. Okolí na nás zkrátka působí, ať se nám to líbí nebo ne.

Naše děti ovšem nemají stejnou možnost jako my, dospělí. O jejich výživě rozhodujeme sami, a když končí období výlučného kojení, začínáme ovlivňovat jejich zdraví, a to až z osmdesáti procent, jak zjistila vědecká studie. Výživě se sice věnujeme v časopisu Miminko každý měsíc, tentokrát jsme se ale rozhodli popsat hlavní zásady jasně, stručně a přehledně. Speciál o výživě od narození až do předškolního věku není kuchařkou ani vědeckým pojednáním a možná neodpoví na každou vaši otázku. Měl by vám ale pomoci vyznat se v hlavních zásadách pro vhodnou výživu vašich potomků.

Pokud ovšem chcete vědět víc, máme pro vás dobrou zprávu. Druhý díl oblíbených speciálů, Výživa batolat 1 – 3 roky, vychází znovu na začátku září a bude pro rodiče zcela zdarma. Dostanete ho buď u svého pediatra, nebo si jej stáhnete v elektronické formě z webu časopisu Miminko.


redakce

16. 8. 2016


Zpět na přehled článků


Čím voní podzim?

Jak pro koho. Když máte zahrádku, kde právě dozrávají jablíčka, hrušky nebo švestky, pak vám podzim určitě voní po zralém ovoci. Maminky čerstvých miminek, které tráví hodiny na procházkách s kočárkem, zase moc dobře znají šustění spadaného listí a lehko si vybaví jeho vůni v podmračeném odpoledni. A když jste zrovna oslavili druhé… Celý článek >>

Jaké jsou polohy plodu

Příroda vše dobře zařídila. U normálního těhotenství dojde spontánně díky působení porodních sil k vypuzení plodu z děložní dutiny. Plod prochází mezi 38. až 42. týdnem porodními cestami, které dělíme na tvrdé a měkké. Tvrdé porodní cesty, někdy označované jako kostěné, tvoří malá pánev. Měkké vytvářejí dolní děložní segment,… Celý článek >>

Co zajímá rodiče o dědičnosti

Ta je celá maminka! Kolikrát jsme to slyšeli nebo sami použili. Mnohé po svých předcích skutečně dědíme, jindy se jen na dědičnost vymlouváme. Jak je to doopravdy se zákony dědičnosti? O tom budou vědci ještě hodně dlouho bádat! Nekouká se dětičkám do očí, ale do pusinky. Sotva otevřel pětiletý Tobiáš ústa, bylo jasné, kolik… Celý článek >>