Časopis Miminko
facebook
Obálka časopisu Miminko Aktuální číslo
Elektronická verze časopisu Miminko

Cestujeme na dovolenou: Autem, letadlem či lodí?


Cestujeme na dovolenou: Autem, letadlem či lodí?

Impulzivní rozhodnutí v případě dovolené může přinést nečekané zážitky, ale pokud se na cesty vydáme s malými dětmi, vyplatí se na přípravě trochu zapracovat. Dospělý člověk si dokáže zvyknout na drobné nepohodlí, malí spolucestující ale hůř snášejí třeba odloučení od svých hraček a zavedených rituálů. Zapomenutý medvídek může celou dovolenou ovlivnit víc než vybavení hotelové koupelny.

Pro cestování na dovolenou volíme auto, vlak, letadlo, podle toho, do jaké destinace se vydáváme. Na chalupu nás doveze rodinné auto i vlak, k moři se pohodlně dostaneme spíš letadlem. Záleží také, s jak starými dětmi cestujeme. Podle toho by měly vypadat i naše plány.

Letadlo je rychlé

Cestování vzduchem ale přináší i nutnost odbavování a někdy dlouhého čekání na letišti. S tím je třeba počítat a mít pro dítě občerstvení a zábavu. Do určitého věku může dítě zdarma cestovat letadlem bez nároku na vlastní sedadlo, tato podmínka se ale může u různých společností lišit, proto je lepší se informovat v dostatečném předstihu. Stejně tak vám u některých firem zapůjčí na dobu letu autosedačku, v níž můžete dítě přepravovat. V každém případě byste měli dbát pokynů palubního personálu. Zejména při startu a přistání, případně během turbulencí při letu je zapotřebí, aby bylo dítě dobře připoutáno.

Vlak ani autobus nečekají

Pokud se rozhodnete vyrazit na cestu hromadnou dopravou po železnici nebo po silnici, nezapomeňte se vybavit jízdními řády nebo spíš aplikacemi v mobilu. S malými dětmi se snadno opozdíte, a pak bude možnost rychlého vyhledání dalšího spoje neocenitelná. Také pomyslete na vhodný výběr svačiny a zábavy, aby nejen vyhovovaly dětem, ale také neomezovaly ostatní cestující. Vzájemná ohleduplnost je při hromadné přepravě nutná, jinak se zejména delší cesta může změnit v oční můru.

Autem po vlastní ose

Cestování autem je do velké míry nezávislé, to ale neznamená, že pro ně neplatí žádná pravidla. Zásadní je přeprava dětí v odpovídajícím zádržném systému (budeme se tomuto tématu věnovat v následujícím článku). Další pro pohodlí nejmenších cestovatelů jsou pravidelné přestávky, občerstvení odpovídající věku a počasí, zábava, která ukrátí dlouhou chvíli a preventivní opatření proti nevolnosti z jízdy.

Jak je to s cestováním autem do Chorvatska

Řada Čechů se chystá i letos k moři do Chorvatska. Co bychom měli vědět o dokladech, poplatcích a možných úskalích takové cesty? Poradí portál Kalkulátor.cz.

Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou. Na cestu do Chorvatska budete potřebovat platnou občanku a řidičák, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas.

Při cestě do Chorvatska projíždíte dalšími státy. Záleží samozřejmě na cílové destinaci, trasy ale procházejí často Rakouskem, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Rakouskou dálniční známku lze koupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích nebo online, je ideální využít oficiální web Asfinag.at. Nově lze letos pořídit jednodenní známku, a to za 8,60 EUR. Desetidenní známka stojí 11,50 EUR, dvouměsíční známka 28,90 EUR. Kromě klasické dálniční známky se tady na vybraných úsecích, zejména v alpských tunelech, platí další poplatky, takzvané úsekové mýto. Zaplatit ho můžete u mýtných bran hotově nebo kartou, případně pak online na stejném webu jako dálniční známku.

I na Slovensku využívají elektronické dálniční známky. Koupit si je můžete online na webu eznamka.sk, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích nebo samoobslužných automatech v blízkosti hraničních přechodů. Zajímavostí je, že řidiči motorek tady za dálnice platit nemusí. Všichni ostatní v roce 2024 zaplatí za slovenské dálnice následující sazby: desetidenní známka 12 EUR, třicetidenní známka 17 EUR.

Ve Slovinsku jsou k dispozici elektronické dálniční známky, které lze koupit na vybraných čerpacích stanicích v blízkosti hraničních přechodů, nebo ještě lépe online na webu e-Vinjeta. Začátek platnosti můžete zvolit i v budoucnu, a známku si tak pohodlně koupit s předstihem. Pro rok 2024 platí následující sazby: týdenní známka 16 EUR, měsíční známka pak 32 EUR.

V Maďarsku jsou k dispozici elektronické známky dostupné online na webu nemzetiutdij.hu, případně pak na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích v jejich blízkosti. Pro rok 2024 platí následující ceník: jednodenní známka 5,150 HUF (18,29 EUR), desetidenní známka 6,400 HUF (22,72 EUR) a měsíční známka 10,360 HUF (36,79 EUR).

Pozor na to, pokud máte elektromobil a jste zvyklí mít v ČR dálnice zdarma. To totiž neplatí ani v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku ani ve Slovinsku.

Chorvatsko je jedinou ze zmíněných zemí, kde se vůbec nekupují dálniční známky. Na dálnicích se tu platí mýtné, jehož výše se během letní sezóny, tedy od začátku června do konce září, navyšuje o 10 %. Poplatky se vybírají u mýtných bran a v různých výších platí pro řidiče motorek, osobních aut, karavanů i vozidel nad 3,5 tuny. Systém funguje tak, že při nájezdu na dálnici si odeberete lístek, a při sjezdu zaplatíte příslušnou částku. U osobních vozů je to přibližně 6 EUR na 100 kilometrů dálnice, přesnou výši poplatku pak najdete na oficiálních stránkách chorvatských dálnic.

Denní svícení je po celý rok v Chorvatsku povinné pouze pro motocykly. Osobní auta a ostatní dvoustopá vozidla mají povinnost svítit jen v zimním období, tedy od poslední říjnové do poslední březnové neděle, ve zbytku roku pouze při zhoršené viditelnosti. Na rozdíl od ČR platí v Chorvatsku tolerance na alkohol za volantem. Samozřejmě jen v omezeném množství. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny, výjimku mají profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Je také dobré vědět, že pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, tak i navzdory toleranci musíte počítat s pokutou 100 EUR. Za překročení tolerovaného množství alkoholu potom platí přísné postihy.

Cestujeme na dovolenou: Kam jet s dětmi o prázdninách

Cestujeme na dovolenou: Vybíráme brýle proti slunci

Cestujeme na dovolenou: Co sbalit do lékárničky

Cestujeme na dovolenou: Jak ochránit děti i sebe před hmyzem, sluncem a úrazy

Cestujeme na dovolenou: Jak rychle uvařit

Cestujeme na dovolenou: Jak se vyhnout rizikům, na co si dát pozor a proti čemu se pojistit

Cestujeme na dovolenou: Autem, letadlem či lodí…

Cestujeme na dovolenou: Jak uložit zavazadla, kam dát jízdní kola a jak cestovat s přívěsem

Cestujeme na dovolenou: Jak s dětmi zvládnout cestování v létě

Cestujeme na dovolenou: Hry ve vodě s miminky i batolaty

Cestujeme na dovolenou: Hygiena na cestách a co budeme potřebovat pro miminka i dospělé


Romana Černá a redakce

18. 6. 2024


Zpět na přehled článků


Otazníky kolem tuků: Jsou nebo nejsou vhodné v…

Ve stravování máme tendenci občas některé potraviny favorizovat a jiné zatracovat. Do té druhé skupiny mnozí z nás řadí tuky, ale je to správné? Tuk je důležitou složkou naší výživy a v těhotenství je jejich konzumace žádoucí. Záleží ale na tom, zda si je dokážeme dobře vybrat a sníst jich optimální množství. Potravinová pyramida… Celý článek >>

Bazalka a Bolognese - základ pro těstoviny v…

Těstoviny s rajčatovou omáčkou, oblíbené jídlo dospělých i dětí, bývají pravidelně na jídelníčku v mnoha rodinách. Milovníky této kombinace v italském stylu potěší dvě novinky na trhu, s nimiž lze vykouzlit oběd či večeři snadno a rychle. Rajčatová omáčka s bazalkou je dobrý základ pro složitější a rafinovanější italské pochoutky.… Celý článek >>

Září je měsíc biopotravin. Která získala titul…

Ekologické zemědělství a výroba biopotravin si získávají stále větší oblibu. Ať už se pro biopotravinu rozhodneme proto, že nám více chutná, považujeme ji za zdravější, nebo chceme být ohleduplní k životnímu prostředí, zajímá nás, jak kvalitní jsou biopotraviny. Inspiraci můžeme hledat třeba i v soutěži Nejlepší biopotravina roku. ==*… Celý článek >>